Обществоua.news20 нояб.

В Україні з’явилась альтернатива шлюбу для одностатевих пар

nk_hauz/-mmxa8l2varr4ukyoqd7.jpg

Адвокат і керуючий партнер Juscutum Артем Афян розробив перший в Україні партнерський договір для одностатевих пар, який є альтернативою офіційному шлюбу і багато у чому наслідує шлюбний контракт. 10 листопада українська одностатева пара уклала перший союз за такою угодою.

Юрист в інтерв’ю УНІАН розповів про плюси партнерського договору для одностатевих родин та оцінив можливість його оскарження у суді, прокоментував аргументи противників ЛГБТ і релігійних кіл та пояснив, чому Рада не поспішає затверджувати інститут цивільного партнерства. Усе інтерв’ю за хвилину.

Партнерський договір для одностатевих пар адвокат розроблював з 2011 року, однак перший такий союз в Україні зареєстрували аж у листопаді 2020 –  громадська діячка Олеся Соломіна та її дівчина Ада.  Після цього до юриста уже звернулись більше 10 пар. Афян надіслав основу договору іншим юристам у справах ЛГБТ – «казали, що це не зовсім шлюб, але цікаво», у відкритий доступ угоду планується виставити за кілька тижнів.

Плюси партнерської угоди для одностатевих пар:  спільна власність для майна, набутого під час шлюбу, розподіл майна у разі розлучення, доступ до реанімації, зобов’язання одного з партнерів піклуватися про дитину іншого у разі смерті. «Це не дорівнює усиновленню. Це обов’язок спробувати здійснити усиновлення, щоб дитина не потрапила у дитбудинок». Адвокат не дає гарантій, що договір працюватиме, «бо інструмент достатньо тонкий», проте у медзаклади точно пустять. На відміну від офіційного шлюбу такий договір не дає права не свідчити проти партнера. Інших «принципових відмінностей немає».

Партнерський договір являє собою документ на близько 6 сторінок, його можна доповнити різними пунктами – від побутових обов’язків до зміни принципу розподілу майна у випадку зради одного з партнерів. «Наприклад, ви можете встановити обов’язок запрошувати вас на побачення щотижня зі штрафом». Угода також дозволяє зареєструвати відносини і поліаморним людям, адже сторін може бути більше двох. Такий договір українці зможуть укласти після доопрацювання і із іноземцями, і навіть з утриманками.  Однак інтимні стосунки документ регулювати не може.

У суді оскаржити такий договір буде складно, адже треба довести, що угода «порушує норми права. Не моралі, не вашого уявлення про те, що правильно або ні». Чим більше людей укладатимуть такі договори, тим більше їх і розриватимуть, «буде накопичуватися кількість судових рішень, відповіді держорганів, це буде вибудовуватися в інститут цивільного партнерства».

 В Україні не розповсюджені шлюбні контракти, «бо у нас цьому не вчать», а люди не задумуються про розлучення, хоча кожен другий шлюб ним завершується. До того ж, шлюбні угоди більш зарегульовані, вони не можуть відійти від принципу рівності часток подружжя у набутому спільно майні.

Верховна Рада поки не готова голосувати за законопроекти про інститут цивільного партнерства в Україні, хоча депутати повсякчас потрапляють у скандали з приватним життям. На сьогодні інститут цивільного партнерства розповсюджений у країнах з дуже складним процесом розлучення, як альтернатива офіційній реєстрації шлюбу. «Наприклад, в Італії розлучення може тривати десять років».

Україні не варто звертати уваги на релігійні аргументи противників одностатевих стосунків, адже держава у нас світська. До того ж «за своїми цінностями ЛГБТ-сім’ї почасти дуже класичні та консервативні». Державі й церкві краще займатись проблемою алкоголізму чи насильства у родинах. «Сім’я, в якій чоловік постійно зраджує дружині або застосовує домашнє насильство – менш традиційна, ніж союз людей однієї статі».