В УКРАЇНІ З’ЯВИТЬСЯ ПЕРШИЙ КУЛЬТУРНИЙ МАРШРУТ «ШЛЯХ ЗАКАРПАТСЬКОГО ЖИВОПИСУ»
Обществоchas-z.com.ua23 июня 2020

В УКРАЇНІ З’ЯВИТЬСЯ ПЕРШИЙ КУЛЬТУРНИЙ МАРШРУТ «ШЛЯХ ЗАКАРПАТСЬКОГО ЖИВОПИСУ»

До кінця жовтня 2020 року на Закарпатті створять перший культурний маршрут країни.

З червня по жовтень триватиме кампанія з підготовки маршрутів. Основою для них стануть РОІ точки (місця малювання), які відібрали відповідно до досліджень мистецтвознавця, філолога та дослідника культурної спадщини Карпат — Михайла Сирохмана. Маршрут акцентує увагу не лише на історії живописної традиції. Він звертається до екології природи та екології людини. Кожен, хто замислюється над цими викликами сучасності, зможе спланувати свій маршрут та прожити унікальний досвід в середовищі карпатських ландшафтів. Відшукати своє, особисте, місце сили серед пейзажів Боржавської долини, Ужоцького перевалу, с.Колочави, Свидовця, Ужанського національно-природного парку, с.Кам'яниці, Синевирського перевалу, с.Невицького, Верецького перевалу… Віадуки, долини річок, середньовічні замки, дерев'яні карпатські церкви - внесені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, все це малий перелік сюжетів з полотен митців які випередивши час зафіксували для наступних поколінь унікальні місця

«Ми хочемо створити модель сучасного маршруту, який демонструє спільний культурний та екологічний наратив України з центральною частиною Східної Європи» — Євген Забарило, куратор проєкту та голова правління ГО «Культурна платформа Закарпаття» Концепцію Культурних маршрутів запровадила 1987 року Рада Європи аби реалізувати ключові культурні принципи європейського союзу: права людини, культурну демократію, розмаїття та самобутність. Того ж року сертифікували перший європейський «Культурний маршрут» — Шлях Святого Якова. «Ці маршрути демонструють внесок різних культур у спільну європейську спадщину. Вони відбивають різноманітність живих традицій. І відкривають доступ до менш відомих тем і аспектів історії» — Європейський Інститут Культурних Маршрутів.

Тепер в країні з’явиться перший подібний маршрут у рамках грантової програми Українського культурного фонду «Культура. Туризм. Регіони». Вона покликана посилити туристичну привабливість регіонів шляхом стимулювання місцевого культурного розвитку громад та генерування конкурентоспроможних культурних продуктів. Програму розробили для спільного пілотного проекту УКФ, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ), SME.DO (офіс розвитку малого та середнього підприємництва при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства). Маршрут «Шлях Закарпатського живопису» спиратиметься на монографію про стиль та історію пейзажної Школи Закарпатського живопису. Cпеціально для проєкту її розробляє Михайло Сирохман. Це стане першим ґрунтовним дослідженням Закарпатської пейзажної Школи, яка сформувалася на засадах західноєвропейського малярства початку ХХ ст. та естетики народного мистецтва краю.

«Свій початок ця традиція бере від Публічної школи малювання з 1927 року, яку заснували в Ужгороді Адальберто Ерделі та Йосип Бокшай. Традиція школи отримала визнання та стала поштовхом до культурного розвитку регіону. Закарпатський обласний художній музей присвоєно ім’я Йосипа Бокшая, а Ужгородському коледжу мистецтв — Адальберта Ерделі. Працює будинок-музей Андрія Коцки. А 2013 року в місті Ужгород Михайло та Тетяна Ілько заснували мистецький центр «ILKO Gallery». Центр відкрили виставкою живопису Івана Ілька (до 75-річчя автора), який і досі, продовжуючи живописну традицію школи, малює у своїй майстерні, що знаходиться просто в Галереї”, — Михайло Сирохман. Аби «культурні» мандрівники могли досвідчити цю традицію та відкрити для себе Карпати по-новому створять вебресурс, який стане гідом по Шляху. На ресурсі будуть всі POI-точки — концентрація місць для пейзажного малювання та VR-панорами пейзажів із природних середовищ з картин художників. Окремо для зручності створять мапу локацій для ночівлі та місць, де можна скуштувати улюблені страви художників. Щоб познайомити туристів та митців із традицією та стилем Школи, на сайті буде змога підібрати коуча з пейзажного малювання та замовити пленерні тури — майстер-класи з малювання за методологією Школи.

Для туристів, які подорожують власним транспортом, за сприянням Обласної державної адміністрації Закарпатської області, встановлять спеціальні дороговкази основних локацій Шляху та рекомендованих місць для зупинки. У вересні відбудеться онлайн-конференція, де ви зможете побачити результати перших експедицій в Карпати, новостворений маршрут, дізнатися — як це прокладати культурні стежки в горах та історії.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Весёлый Роджер
Есть ещё семейки, Всё наше хают и бранят, А сало… русское едят!
Весёлый Роджер
Игбунчик!!! Супер!!! Я знаю кому тебя предложить управляющим на кокосовую ферму в Тайланд. Тем паче, шо с набором скакучих щирых мавп, у тебя проблем нет и хлавное - ты знаешь как решить проблему с извечным крысятничеством! :-)) Только таких б.прапоров как Шмуля не бери, он и из клетки будет 3.14здить! И даже сам у себя! Он не может без этого - видишь шо он тут написал, шо мол не даёт работнику нормально з3.14здошить - цэ нарушение щирых xoxлoправ трудящихся! Социализм бул самым милым строем для щирюков - ...Рабочий знай, ты здесь не гость, тащи до хаты каждый гвоздь!
Луан-2
Честно нет ...Напомни .... соловушка))))
Луна-2
Это позиция лично госпожи Третьяковой,или быть может она озвучила тех же "Слуг НАРОДА"?
Весёлый Роджер
Ой спасибо дарАгая, я сегодня тут спиваю! :-)) А не помнишь С.Михалкова про Русское Сало и плохих, неблагодарных людин типа Шмули?
Весёлый Роджер
Кумэ, вы що там выпили опять, шо фунфырика тры наэбныл, ну так тоди ны 3.14здыте тут! Ну не дадут тебе на ком-то, не дадут, там молодые рагули на тоби поЫдуть до Эуропы! А ты будешь пердетЬ да Бандеру славить, иначе тоби ногой у свинорыло, ну щоб ты падла ны нудило! Так Шмуля, ты уже ГОД не можешь рассказать, а дэ покращення от шляха Украины до Эропы? Ну кроме как то, що стали ещё более нищебродные щирые *опы! И так шо там с мукомольными заводами, шо ты так гордился, так когда они були построены?
--------
Фонар сдувается-погнался за чужим -а тут турки его отбирают собственность