Обществоkyiv.depo.uaJun 12

Відродження, унікальний туризм та чиста енергія: Як хочуть змінити Чорнобильську зону

Чорнобильську зону відчудження хочуть зробити зоною відродження та об'єктом, який стане унікальною візитівкою України 

nk_hauz/-mbzz2hidpjqqpnphjcs.jpg

Президент України Володимир Зеленський оголосив про намір зробити з території навколо Чорнобильської АЕС зону відродження. 

Журналісти Depo.Київ розбирались в планах влади на Чорнобильську зону та зібрали все, що відомо з цього приводу на сьогодні.

Ревіталізація за програмою

Володимир Зеленський вважає, що економічно відродити землі навколо ЧАЕС можна зробити шляхом ревіталізації. Він наголосив, що вже затверджена програма розвитку Чорнобильської зони на три роки.

Ця програма передбачає зміни в інфраструктурі, нову концепцію розвитку територій, внутрішню і міжнародну промоцію Чорнобиля. "Чорнобиль має стати потужним магнітом для туризму як з України, так і з усього світу. А зона відчуження має стати зоною відродження", – наголосив він.

nk_hauz/-mbzz8nfbqui0dn2iejh.jpg

Чорнобильська АЕС

Зазначимо, що ревіталізацією в урбаністиці називають процес відновлення міського середовища, за якого воно стає більш придатним для проживання. В контексті Чорнобиля йдеться про всю Зону відчудження навколо ЧАЕС.

Концепція відродження Чорнобиля та ЮНЕСКО

Міністр культури Олександр Ткаченко презентував концепцію розвитку Чорнобильської зони, який передбачає її комплексний розвиток.

Чиновник звернув увагу на те, що з плином часу ставлення до Чорнобиля змінювалося і в сучасному світі до Зони відчудження їдуть розважатись: "Чорнобиль – трагедія. Але він також став поштовхом для руху за незалежність та права людини. Тому має бути перезавантаження візії з виключно катастрофи". 

nk_hauz/-mbzz8z0jd6b3n7mn6b8.jpg

Один з найвідоміших об'єктів Зони – радар "Дуга"

Ткаченко заявив, що для зміни ставлення людей і законсервування Чорнобиля було зібрано точки зору науковців та фахівців, які сформували наступну концепцію розвитку Зони: 

  • створення Центру прав людини;
  • формування державної комунікації щодо цієї теми з відмовою від риторики Чорнобиля як бренда;
  • широка державна підтримка культурних ініціатив, пов’язаних з тематикою;
  • розробка програми перетворення Зони відчуження на частину національної спадщини України та ЮНЕСКО, формування музейних просторів;
  • тренінги для журналістів з висвітлення теми;
  • розробка програми ліцензування супроводжуючих у Зоні.
nk_hauz/-mbzz9b8n40yhxvlnrgb.jpg

Дитячий садок в захороненому селищі Копачі

Міністр зазначив, що уряд має ухвалити проєкт Концепції розвитку Чорнобильської зони, а також розробити план заходів з її реалізації. 

Заступниця Ткаченка Світлана Фоменко також заявила, що міністерство працює над внесенням Чорнобильської зони до попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Такий етап передбачає "інвентаризацію" ключових об'єктів культурної і природної спадщини та може тривати 5-10 років. 

Вона зазначила, що всередині ЮНЕСКО існує дискусія щодо включення негативних місць до списку всесвітньої спадщини: "Наша концепція якраз показує, що Чорнобиль — це не тільки трагедія та героїзм і це історія не лише останніх 30 років. Насправді це багатошаровий процес — від культурної спадщини наших пращурів до сьогоднішньої урбаністичної, ядерної, техногенної спадщини".

nk_hauz/-mbzz9bdglqds2d_zn7p.jpg

Захоронене селище Копачі

Чиновниця також нагадала, що подібні Чорнобилю об'єкти вже були внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, зокрема Меморіал миру в Хіросімі та Ядерний випробувальний полігон на атолі Бікіні на Маршаллових островах. 

Промисловий кластер та "чиста" енергія

Плани на розвиток Чорнобильської зони не закінчуються лише охороною культурної спадщини, адже йдеться про величезну територію з серйозним індустріальним потенціалом, про що розповів заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Богдан Боруховський.

За його словами, сьогодні Чорнобильська зона є втіленням десятків унікальних проєктів, аналогів яким немає у світі. Серед них Новий Безпечний Конфаймент (Укриття-2) та СВЯП2 (сховище ядерного палива), де застосовані передові технології безпеки та високотехнологічне роботизоване сховище для найбільш небезпечних видів радіоактивних відходів.

nk_hauz/-mbzz9avhhxfjkytbfrp.jpg

Новий Безпечний Конфаймент (об'єкт "Укриття-2")

Чиновник заявив, що планується створення індустріального та промислового кластеру в десятикілометровій зоні (яка ніколи не стане придатною для постійного життя), адже вигідне географічне розташування, транспортна та інженерна інфраструктура сприяють створенню місця для виробництва зеленої енергії. 

"Символічно, що території, які внаслідок катастрофи є "брудні", можуть стати територіями на яких розвивається "чиста" енергія. Розвиток відновлювальних джерел енергії, крім багатомільйонних приватних інвестицій, це і наша зелена перепустка до Європи", — сказав Боруховський. 

Також в міністерстві звернули увагу на важливість природно-заповідної зони Чорнобиля, яка займає понад 80% території: "Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник є справжньою природною перлиною Полісся. Тут, за 35 років розвитку без втручання людини, ми можемо бачити як розвивається унікальна природа".

nk_hauz/-mbzz9feri5hicfev5l9.jpg

Знак на в'їзді до міста-привида Прип'ять

Унікальний туризм та меморіалізація 

Голова асоціації чорнобильських туроператорів Ярослав Ємельяненко виступаючи на форумі "Україна.30", який був присвячений темі Чорнобиля заявив, що туризм на забруднених радіацією територіях – унікальний та найскладніший в світі.

Він зазначив, що в світі  немає розроблених стандартів для такого складного та комплексного виду туризму, де потрібно забезпечувати і фізичну безпеку, і радіаційну, і емоційну, адже в групах можуть одночасно їхати ті, хто хоче розважитись та одночасно колишні мешканці Прип'яті та працівники ЧАЕС. 

nk_hauz/-mbzz8ptksp9qzmbvfcm.jpg

Готель "Полісся" в Прип'яті

Ємельяненко зазначив, що стратегія розвитку Чорнобильської зони має змінити відношення до всього, що зараз знаходиться в Чорнобилі: "Потрібно якомога скоріше розробити якісне законодавче регулювання чорнобильського туризму у сфері правил, ліцензування, безпеки, охорони спадщини та стимулювання його розвитку. Адже він де-факто існує вже десятиріччя. І саме тоді ми матимемо достойний, світового рівня туристичний магніт".

Також він сказав, що всі споруди та об'єкти Зони необхідно музеєфікувати, адже, наприклад, в статуті Чорнобильської АЕС кінцевою метою ліквідації наслідків аварії є, умовно кажучи, зелена галявина на місці ЧАЕС, а на процес демонтажу гігантських технологічних споруд мають бути виділені мільярди гривень.

nk_hauz/-mbzz9tsfitwf0ddfatj.jpg

Будівля гастроному в Прип'яті

"Туризм вже з’явився, всі процеси по демонтажу конструкцій, що мають туристичну та історичну цінність, замість знищення мають бути навпаки — музеєфіковані. У довгостроковій перспективі це набагато вигідніше для нашої держави і гармонічно відповідає цілям подолання наслідків, але у іншій спосіб, - не через утилізацію, а через меморіалізацію", - сказав Ємельяненко.

nk_hauz/-mbzz9rm3gwcruq-fxgm.jpg

Знамените оглядове колесо в Прип'яті

Наступним важливим етапом голова чорнобильських туроператорів назвав розбудову інфраструктури в Зоні, зокрема встановлення освітлення, нових КПП, туалетів, тощо: "Це не просто забаганки, а базова необхідність адекватної презентації світу поки що єдиного найпотужнішого інструменту подолання інформаційної та психологічної травми, яка була нанесена саме чорнобильською аварією та подальшими роками її подолання. Бо радіацію фізично збирали, високі рівні ліквідували, а людям не надавали належну допомогу, нічого не пояснювали, не вчили поводитися з радіацією, не працювали в психологічних реабілітаційних центрах з переселеними людьми. Це створило величезне психологічне навантаження та в принципі травму національного рівня. І саме туризм детравматизує та ревіталізує".

nk_hauz/-mbzz9g-2nw8jp6hoazk.jpg

Пам'ятник "Тим, хто врятував світ" в Чорнобилі

Таким чином, плани на Чорнобильську зону на найближчі роки насправді "наполеонівські", залишається розраховувати лише на те, що всі вони будуть реалізовані та зроблять Чорнобиль ще більш привабливим об'єктом не тільки для українців, але й для всього світу. 

💬 Последние комментарии
е
Тищенко не твой брат?? он тут тоже недавно подобную чушь нес... про сало по 50, и говядину по 40-60 грн и даже за 20 он ее типа покупал на Бесарабке))))
е
ха, зеркало дать?)))) т.е. по ТВОИМ словам ты одинокая и НИКОМУ не нужная?)))
е
пока что ВСЕ видят что ТЕБЯ интересуют тут ТОЛЬКО события 20-100 летней давности, а но то КАК живет страна сейчас тебе мягко говоря НАПЛЕВАТЬ...впрочем как и на людей, населяющих ее..
Елена
Жадный и подлый и завистливый ты, ты козлоослик и не одинока,чтобы было понятно,и не 70 лет и всё что написал неправда.
Елена
Можно быть среди людей как в пустыне, одиноким и никому не нужым,чего он уделяет интернету столько времени?
Елена
А мы живём не только прошлым,а и настоящим,шо нравится система где человек человеку роджер?шо то я не удивлюсь в отношении тебя.
Елена
Сахар можно и за а та23.30 грн/кгкупить,олию за 50 грн/до итр,хлеб 12.70 за 800гр., Америка с нами!а с Роджером скрынька, Роджер дывысь вкрадуть её,шож ты будешь делать?хе.
Авторские статьи