Обществоritm.tv/2 янв.

Як святкують Новий Рік у різних країнах світу

Одним із найулюбленіших та найпопулярніших свят у багатьох країнах світу є Новий рік. І якщо для українців основними елементами новорічного свята є ялинка, запах мандаринок, салат “Олів’є”, шампанське і загадування бажань під бій курантів, то жителі інших країн мають свої, відмінні від наших звичаї, – пише Procikave.com. Новорічні традиції в Швейцарії та Австралії Жителі Швейцарії та Австрії на Новий Рік відзначають День Святого Сильвестра. Це свято з’явилося завдяки легенді, в якій йдеться про те, що Папа Римський Сильвестр зміг зловити в морі справжнього монстра. Чудовисько повинне було вирватися на свободу в 1000-му році і вбити всіх людей, але цього не сталося. У кожен Новий рік люди згадують цю легенду, надягають кумедні костюми і називають себе Сільвестрклаусами.

Новорічні традиції у Болгарії Коли настає північ, у всіх будинках на кілька секунд гасне світло – це час для новорічних поцілунків. Потім господиня розрізає пиріг, у якому заховані різні сюрпризи: монетки, горішки тощо. Зазвичай діти розповідають віршики і за це отримують подарунки від Діда Мороза.

Новорічні традиції Естонії Однією з найбільш “гарячих” є зустріч Нового Року в Естонії, оскільки там прийнято проводити це свято в сауні. Щоб у Новий Рік увійти чистим і здоровим, необхідно навіть бій курантів слухати в цьому закладі. Втім, не всі звичайно дотримуються цієї традиції, адже тоді не було б на вулицях країни натовпів веселих людей і не ходили б вони в новорічну ніч один до одного в гості. Естонці також вірять, що щастя їм принесе сажотрус у циліндрі, що тримає в руках знаряддя своєї праці. З цієї причини, дітям часто дарують іграшкових сажотрусів.

Новорічні традиції Іспанії Напередодні Нового Року опівночі, в Іспанії існує традиція – швидко з’їсти 12 виноградин, причому одна виноградинка споживається з кожним новим ударом курантів. Виноград повинен принести удачу в кожному місяці наступного року. Жителі країни збираються на площах Барселони та Мадрида, щоб встигнути з’їсти виноградини й випити кави. Цій традиції вже більше ста років, вперше це було реакцією населення на надвисокий урожай винограду.

Новорічні традиції Італії Емоційні італійці і в новорічну ніч у своєму репертуарі: щоб позбутися від вантажу проблем і почати все з чистого аркуша, вони позбавляються від непотребу і старих меблів. Причому досить незвичайним способом: викидають непотрібне з балконів. Принаймні так розповідають про Новий Рік самі італійці. Існує ж версія, що цю історію використовують лише для того, аби залучити якнайбільше туристів. Мешканці Італії обожнюють свого Санту – Боббо Натале, в новорічну ніч і жінки, і чоловіки, і діти, одягають щось червоне, навіть якщо це нижня білизна. До італійських діток, до речі, поки вони сплять, приходить не лише Боббо Натале чи Миколай, а й фея Бефана. Якщо дитина поводилася в старому році добре, то її шкарпетки біля каміна заповнюються солодощами, а от пустун на ранок виявить замість подарунків тільки вуглинки.

Новорічні традиції Франції У Франції є свій Дід Мороз, і звуть його Пер Ноель. Він теж неохоче показується дітям на очі, зате любить дарувати їм подарунки, крадькома наповнюючи ними черевички дітвори. У новорічну ніч на французькому столі обов’язково має бути пиріг із запеченим всередині одним зерням бобу. Людина, що знайшла його, буде щаслива весь наступний рік, а під час святкування всі повинні її слухатися і виконувати будь-які її побажання. Ну і, звичайно, який французький Новий рік без келиха доброго вина! Перед тим, як його спробувати і почастувати гостей, винороб обов’язково повинен цокнутись з бочкою, привітати її з Новим роком, подякувати за врожай і побажати, щоб наступний був ще багатшим.

Новорічні традиції Англії Англійські дзвонарі незадовго до півночі «закутують» дзвони храмів у ковдри. Від цього замість гучних ударів виходить ледве чутний гомін. І тільки в 12-ій годині, коли ковдри знімаються, дзвони сповіщають про настання Нового року на повен голос. Цього моменту особливо чекають закохані: щоб не провести наступний рік в розлуці, їм треба негайно поцілуватися, і не будь-де, а під гілкою омели. До речі, саме дивакуваті, але практичні англійці першими стали надсилати один одному новорічні листівки, а потім цю традицію підхопили інші.

Новорічні традиції Греції Новий рік в Греції – це День Святого Василія, що знаменитий своєю добротою. Саме Святий Василій приносить діткам подарунки. Новорічну ніч мешканці Греції проводять практично так само, як ми – ходять у гості один до одного з подарунками. Однак є певна особливість – крім подарунків, вони несуть господарям камінь, причому, чим більший, тим краще. Нам це здасться дивним, але в Греції вважається, що від ваги каменя залежить, яким буде гаманець у господарів в прийдешньому році. За іншою грецькою традицією, старший член сім’ї повинен розбити у дворі свого будинку плід граната. Якщо гранатові зернята розсипались по двору, то його сім’ю в новому році очікує щасливе життя.

Новорічні традиції Шотландії Перебуваючи на вулицях Шотландії в новорічну ніч, потрібно бути дуже обережними, оскільки це єдина ніч у році, коли прикрашеними вулицями країни котятьться підпалені бочки з дьогтем, що символізують рік, який минає. У шотландському селі Стоунхевен прийнято ходити по вулицях, розмахуючи над головою величезними вогненними кулями, що символізують сонце, яке очищає прийдешній рік. Є в Шотландії ще одна цікава новорічна традиція: перед настанням Нового року, члени всієї родини сідають біля запаленого каміна, а з першим боєм курантів глава сім’ї повинен відкрити вхідні двері, причому мовчки. Такий ритуал означає проводення Старого року і запрошення Нового у своє житло.

Новорічні традиції в країнах Азії Не менш цікаво зустрічають Новий рік по-азійськи. В’єтнамці щороку міняють точну дату свята – відзначають “Тет” (Новий Рік) в якийсь день з 21 січня по 19 лютого, аби бог, що живе у кожному домі, міг побути на небі із родиною. Аби прийдешній рік був вдалим, у В’єтнамі прикрашають кімнати гілками квітучого персикового дерева. Китайці виходять на вулиці, щоб запалити ліхтарики і перетворити своє місто в море маленьких вогнів. Бірманці вірять – на Новий рік, щоб він був дощовим і урожайним, потрібно обов’язково влаштувати змагання з перетягування канату.

Новорічні традиції Японії У Японії напередодні свята панує ажіотаж в магазинах одягу: щоб Новий рік був щасливим, його обов’язково потрібно зустрічати в обновці. Опівночі ж треба послухати цілих 108 ударів в дзвони. Японці вважають, що кожен порок людини має 18 відтінків, тому ударів має бути аж 108. За іншою японською новорічною традицією, прийнято дарувати близьким і друзям листівки із зображеннями тварини – символу нового року. До прикрашання своїх осель жителі країни Висхідного сонця теж відносяться специфічно – для цього вони використовують кадомацу, що означає в перекладі “сосна біля входу”. Роблять цей виріб з бамбука, сосни, вплітають туди рисові соломинки. Це символи довголіття і вірності в почуттях. Прикрашають кадомацу папороттю і гілками мандарина. Дарувати один одному подарунки у японців прийнято зранку, коли вони виходять зі своїх будинків, аби побачити схід сонця. Найпопулярніший новорічний подарунок – бамбукові граблі. Обмінюючись ними, люди бажають один одному «загребти» в майбутньому році якнайбільше щастя.

Новорічні традиції Австралії В Австралії Новий рік наступає першого січня. Але в цей період там стоїть така спека, що Дід Мороз вручає подарунки у червоних шортах, а Снігурка – в купальнику!

Новорічні традиції Аргентини Мрією кожного офісного співробітника, втім, як і любителя збору макулатури, є зустріч Нового Року в Аргентині. Вже в середині дня центри аргентинських міст встелені рівним шаром паперу. Згідно з місцевою традицією, потрібно викидати з вікон непотрібні журнали, газети та інші папери. До того ж, це прекрасний спосіб для зняття стресу. Сам же Новий Рік жителі Аргентини зустрічають, як і більшість з нас – в колі сім’ї, за святковим столом часто присутні близькі друзі. Там теж відкривають шампанське о 12 годині ночі, а ось подарунками аргентинці обмінюються тільки на Різдво, традиції дарувати їх в новорічну ніч немає.

Новорічні традиції в інших країнах світу Не поступаються в оригінальності традицій і жителі інших країн. Панамці, замість того, щоб просто слухати бій годинника, вмикають сирени і голосно волають – загалом, шумлять з усіх сил, щоб привернути увагу Нового року. Також там прийнято спалювати опудала політиків та інших відомих людей – muñeco. Опудала символізують проблеми минулого року, а нема опудала – нема проблем. У Колумбії Старий рік можна не тільки провести, а ще й побачити і “помацати” – у місцевому карнавалі його роль виконує веселий актор на ходулях.