Олег Осуховський: У державі може щось змінитися лише тоді, коли почнуть саджати корупціонерів
Политикаvgolos.com.ua11 мая 2015

Олег Осуховський: У державі може щось змінитися лише тоді, коли почнуть саджати корупціонерів

На останньому засіданні парламентської робочої групи багатомільярдної корупцію в урядах Азарова та Яценюка її голова «свободівець» Олег Осуховський оприлюднив резонансі дані про корупційні факти вже нового керівництва Міністерства аграрної політики.

Зокрема, він повідомив, що Державна продовольча зернова корпорація України закупила 55 тисяч тонн кукурудзи за завищеною ціною, що призвело до збитків на суму 852 тисячі доларів. А також, що відбулися зміни у визначенні ціни в китайському контракті без погодження з урядом (зменшення ціни кукурудзи з $400 до $300 за тонну). Через це збитки за 13 років, відповідно до контракту, можуть становити 4-5 мільярдів доларів. Під час оприлюднення цих цифр шість з восьми присутніх членів групи вийшли геть, після чого усунули Осуховського з посади. Нардепу, зокрема закинули політизацію роботи групи, бо міністр Аграрної призначений за квотою партії «Самопомічі», яка конкурує з «Свободою». «Вголос» розпитав Олега Осуховського про його наміри надалі залишатися в цій робочій групі і оцінку рівня боротьби з корупцією в державі. Ви раніше відчували несприйняття вашої персоналії збоку колег по робочій групі?

Мене сприймали, але думали, що легко зможуть мною маніпулювати. І я буду питати дозволу у них на кожне слово. Я озвучив цифри корупційних зловживань і я, залишаючись членом групи, буду далі їх озвучувати, не зважаючи на те, що мене підступно усунули за моєю спиною. Це був спланований цирк радником міністра МВС Антоном Геращенко, який на попередніх двох зсіданнях не був присутній, але тут раптом прийшов з своєю прес-службою і камерами. Це робилося для того, щоб не допустити мене як «свободівця» до підсумкового звіту з трибуни парламенту. Але не зважаючи на те, який звіт буде прийнятий, я все одно висловлю свою окрему думку щодо тих чи інших корупційних фактів. Ваші опоненти закидають, що ви політизували роботу в групі. Зокрема, як приклад – не погодили з ними свою заяву про факти корупційних зловживань в Мінагромполітики. Це була не політична заява, це було озвучення конкретних фактів, нових фактів корупційних діянь в уряді. Чим я ще політизував? Тим, що завжди наполягав на відкритому форматі проведення засідання робочої групи. Я неодноразово ставив на голосування питання про відкритість роботи. Тим паче, у нас перед тим було два засідання в комітеті з протидії корупції, де Гордієнко так само озвучував багато фактів. І там були журналісти. Так само Генпрокуратура оприлюднила інформацію щодо цих корупційних фактів, озвучивши суму 685 мільйонів гривень, які виявлені і за якими заведені кримінальні провадження. Тому це не є не політизація, суспільно має знати всю правду про нинішню корупцію в Україні. Але депутати не підтримали мою пропозицію, захотіли працювати закрито, щоб заговорити тему, а потім в кінці озвучити ту інформацію, яка вигідна.

Від члена групи Борислава Берези звучав не раз аргумент, що представники прокуратури будуть на цьому засіданні говорити про якісь факти, які не можна оприлюднювати через таємницю слідства. Саме тому журналісти мусять піти. Так щось таємне оприлюднювали? Нічого такого не було, фактично лунали всі дані, які озвучував раніше Гордієнко на засіданні двох комітетів. Просто хтось хоче заговорити роботу та й все. Щодо політизації роботи. А чи сам факт існування такої групи не є суцільною політизацією процесу? Навіщо така група в принципі? Депутати не є слідчими, правові наслідки їх перевірка навряд чи матиме. Народні депутати мають статус і мають вплив, зокрема, на правоохоронні органи. Тому потрібно вимагати від правоохоронних органів, щоб всі корупціонери були покарані і сіли за оприлюдненні Гордієнком та Генпрокуратурою злочини, а до українського бюджету були повернуті вкрадені гроші.

На жаль, за понад рік з тих вкрадених мільярдів практично жодної копійки не було повернуто до українського бюджету. Повернули хіба п’ять тисяч гривень, а це фактично як конфіскація одного мобільного телефону. Це при тому, що Януковичем і його бандою за чотири роки було вкрадено більше 70 мільярдів доларів. Така низька результативність, на вашу думку, пов’язана з складністю процедурою повернення вкраденого? Чи все-таки небажанням повертати? Правоохоронні органи саботують розслідування щодо економічних злочинів часів Януковича. Так само як і саботують розслідування і покарання винних за розстріл хлопців з Небесної сотні. Ніхто за ці злочини не відповів і тому ми на найближчі й сесії повинні прийняти закон про тимчасові і слідчі комісії для того, щоб контролювати процес розслідувань тих фактів. Думаєте, тимчасові слідчі комісії принципово щось змінять в роботі парламентарів з розслідування того чи іншого факту? Зміни будуть. Бо слідча група може ознайомлюватися без проблем з документами, зокрема в Генпрокуратурі. Можливо, слідчі будуть швидше надавати такі документи. Також буде зовсім інше ставлення з боку урядовців. Наприклад, ми на останнє засідання робочої групи запросили міністра фінансів України пані Яресько, вона і сама не прийшла, і нікого не делегувала, щоб розповісти про ті факти корупції, які зафіксовані в Мінфіні. Коли будуть створені слідчі комісії, вони вже будуть мати більше повноважень і зможуть ефективніше працювати.

Такий саботаж з боку урядовців на ваші прохання і звернення постійний?

Можна це оцінити за нашими запитами . Ми звернулися до вісімнадцяти підприємств, але документи надали лише дев’ять підприємств. Це саботаж. Але ми неодноразово чули, що з тим сім мільярдів, заявлених Гордієнком, зловживання, які стосуються уряду Яценюка, менше мільярда. Тому, коли «Свобода» пікетувала уряд і парламент з вимогою створити ТСК, то це теж називали політизацією. Бо в нас є питання саме до уряду Яценюка: чому, коли Гордієнко направляє до Кабміну 46 актів порушень і конкретно заявляє, що є такі порушення, уряд ніяк не реагує на ці акти? Коли на робочій групі ми заслуховуємо керівників державних підприємств, по яких є питання, і ми задаємо чітке запитання – а чи провели ви аудит, коли прийшли на посаду, щоб побачити скільки було вкрадено попередниками, чи створювали ви робочі групи з прийому і передачі документів, всіх фінансових актів, вони відповідь, що ні. А якщо і проводили аудит, то якийсь внутрішній, під керівництвом старого директора підприємства. Це не припустимо. Я вважаю, що якщо людина, директор приходять на посаду, він має провести аудит і конкретно знати, скільки було вкрадено минулим урядом. Він мав чітко прийти на засідання нашого комітету вже з документами. От я провів аудит, було стільки порушень, а зараз немає жодних. А тепер все злилося, і тепер Генпрокуратура і наша робоча група має визначити, де старі зловживання часів Януковича, а де вже нові.

Всі дванадцять кримінальних справ, які відкрила Генпрокуратура за результатами перевірки уряду Фінансовою інспекцією, вони стосуються урядовців часів Азарова? Деякі старі чиновники, по яких є питання, стали новими чиновниками. Наприклад, керівник «Енергоатому». Він уже десять років на посаді і ніхто його не може скинути. Зараз триває перевірка «Енергоатому» і вже з’ясовано, що нові зловживання можуть сягнути до 1,5 мільярди гривень збитків. Це нова сума і вона не входить в ті 7,6 мільярдів, які озвучив Гордієнко. Відкриття Генпрокуратурою дванадцяти справ за наслідками перевірки уряду свідчать все-таки про реальну, а не номінальну боротьбу з корупцією?

Мало лише звітувати про такі провадження. Мають бути реальні арешти, і ті корупціонери мають відповідати за ті злочини. Якщо це будуть лише звіти і розповіді про кримінальні справи, то це звичайне заговорювання теми. Те, що боротьба з корупцією відбувається так кволо, а покарання високопоставлених злочинців взагалі майже не відбувається, ви б це назвали браком професіоналізму чи політичної волі? Немає політичної волі. Про це свідчать і недостатня законодавча робота урядової коаліції і відсутність потрібних законів. Ми депутати-свободівці подавали законопроект щодо повернення коштів, вкрадених через офшори. Ці кошти значно б посилили економічну ситуацію в країні. Так само з цією метою ми подали законопроекти щодо ліквідації приватних монополій, щодо воєнного податку для олігархів. Треба також терміново проводити судову реформу, бо навіть якщо правоохоронні органи передають справи в суди, то корупціонери, які вкрали мільйони, можуть відкупитися. В державі може щось змінитися лише тоді, коли почнуть саджати корупціонерів.

Ну ніби ж почали, згадуючи прецедент з головою ДНС Бочковським..

Це показовий арешт, хоча могли без камер і піару в кабінеті його арештувати. А в результаті що? Почепили браслет і відпустили. І так відпускають всіх корупціонерів. От коли корупціонери будуть сидіти за гратами, це і буде показник, що влада бореться з корупцією. Поки з позитивних кроків влади бачу хіба що створення Антикорупційного бюро. Його директор побував на останньому засіданні робочої групи і вже побачив, як буде непросто боротися з корупцією, коли є політичне протистояння, і коли коаліція не хоче, щоб були виявлені факти корупції, які є в нинішньому уряді. Мене взагалі шокує, що цей уряд прийшов на гаслах Майдану, по суті на смертях майданівців, але в державі нічого не змінилося і ті схеми корупційні надалі працюють. На вашу думку, чи достатньо однієї людини, у даному випадку голови Антикорупційного бюро, і її політичної волі, щоб в країні почалася боротьба з корупцією? Чи може одна людина без системної роботи всіх органів влади в напрямку боротьби з корупцією щось змінити? Я надіюся, що найближчим часом будуть обрані нові члени антикорупційного бюро. І коли воно запрацює, ми тоді зможемо робити якісь політичні висновки. Але якщо брати досвід Грузії, то там не було Антикорупційного бюро та Люстраційного комітету. Корупцію в Грузії поборола прокуратура і Мінюст. Там за короткий час посадили близько чотириста чиновників найвищого рангу і, відповідно, показали всім корупціонерам, що за злочини буде покарання і буде в’язниця. Відповідно, таким чином грузини підняли економіку в державі, підняли зарплату і винищили корупцію, хоча вона була ще масштабніша, ніж в Україні Після Помаранчевої революції говорили, що була домовленість між Ющенком і Кучмою про недоторканість. Чи вважаєте, що рік тому теж була така домовленість, щоб не чіпати людей Януковича? Напевно, була. І свідчення Фірташа в Європейському суді це доводять. Бо інакше я не розумію, чому влада, яка мала би бути першою зацікавленою подолати корупцію, принесеною з урду Азарова, цього не хоче робити.

Розмовляла Мар’яна П’єцух, «Вголос»

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
е
Та ты до? На проживание? И именно поэтому они так бунтуют не получив льгот , пенсий и наделов земли???
е
Ты сама хоть читаешь что пишешь? Или это у тебя словестный понос?
е
Т.е.про Петины тепловозы тебе ответить нечего.. И далее как обычно у тебя в методике перевод стрелок на Россию и на фразы типа сам дурак... А кто тогда ты??? Думаю люди сами определят..
Луна-2
Да убивать можно по разному но чем убийство на войне отличается от убийства в подворотне ?только тем, что убийства в подворотне наказываются УК а на войне даже благословляют убийства себе подобных .Особенно это касается гражданской войны. Которая часто идет без смысла , и очень долго -ВОЙНА АЛОЙ И БЕЛОЙ РОЗЫ В англииской королевстве длилась более 100 лет.
е
Активисты, понять и простить...а че раньше проканывало)))
Луна-2
Нет, гость -не за идею.Да икакая может быть идея у Сергея Нигояна гражданина Армении И так ли уж он воевал против Януковича .И дА ПРОСТИТ МЕНЯ Елена - но он случайный погибший стал жертвой.Да он и другие стояли за деньги но не за идею . ..
Елена
26 лет этого не видел,спал,а теперь проснулся,ха.Лох.А Украина идёт в Европу.Слава Украине!