Политикаbbc.com7 янв.

Прогнози - 2016: зміна уряду, перевибори і російські візи

Заміна прем'єра Арсенія Яценюка - одна з головних інтриг 2016 рокуЕксперти прогнозують на наступний рік подальше заморожування конфлікту на Донбасі, можливі перевибори Ради, зміну прем’єра, а також погіршення відносин з Росією. Топ-темами для країни залишиться конфлікт на Донбасі та спроби його вирішення, хоча не менш важливими будуть внутрішні чвари у владі та спроби у різний спосіб – з перевиборами чи без них - змінити керівника уряду. Ще один тренд – боротьба з корупцією, від чого також залежатиме реальність нових масштабних антивладних протестів.

Інша інтрига наступного року – похід у велику політику Міхеїла Саакашвілі та його потенційне залучення до уряду.

Війна і мир на Донбасі

На думку експертів, наступного року конфлікт на Сході не матиме настільки визначальний вплив на політичне життя, як цього. Дається взнаки п’ятимісячне умовне затишшя, під час якого на Донбасі спала інтенсивність боїв та зменшилась кількість загиблих.

Україна чітко заявила, що Донбас потрібен їй лише повністю контрольованим, включно з кордоном, на що Росія навряд чи піде. Василь Яблонський, експерт.

Але повного виконання мінських угод та реінтеграції Донбасу у склад України не буде. "Росії вигідно тримати ситуацію у підвішеному стані, оскільки її ключова мета – вплив на Україну через дестабілізацію. Україна чітко заявила, що Донбас потрібен їй лише повністю контрольованим, включно з кордоном, на що Росія навряд чи піде", - заявив ВВС Україна заступник директора Національного інституту стратегічних Василь Яблонський. Росія і далі заперечує свою участь у конфлікті на сході України, але Володимир Путін визнав, що на Донбасі є люди, "які займаються там вирішенням окремих питань у військовій сфері". Минулого Нового року протистояння на сході трохи затихло, але вже на початку січня був наступ бойовиків на Донецький аеропорт, а потім - масований штурм Дебальцевого. І українські, і російські представники вже заявили, що мінський процес триватиме і наступного року, хоча прогресу на перемовинах контактної групи поки немає.

Конфлікт на Донбасі скоріше за все 2016 року залишатиметься напівзамороженимЗокрема, підвішене ключове питання – проведення виборів в окремих районах Донецької і Луганської областей за українським законом. "Конфлікт на Донбасі наступного року лишатиметься у нинішньому напівзамороженому вигляді", - вважає політолог і керівник Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. Його колега, керівник Центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко допускає провокації, проте без масштабного наступу. Ситуацію, за його словами, може погіршити проведення бойовиками виборів без погодження з Києвом, які сепаратисти обіцяли на весну. До кінця нинішньої сесії Ради у січні депутати мають проголосувати конституційну децентралізацію з тимчасовим особливим порядком самоврядування окремих районів, що, наразі, експерти називають малоймовірним. "Зараз можна сказати, що за це 300 голосів немає, але їх будуть шукати", - вважає пан Фесенко. Якщо парламент цих змін не схвалить, то, за його словами, Україна значно погіршить свої позиції на перемовинах.

Доля парламенту, уряду та коаліції

Головні теми політичного життя кінця 2015 року: чи варто чекати відставки уряду та коли можуть пройти дочасні вибори Ради. Коаліція в парламенті тріщить по швах, а всі її члени, окрім "Народного фронту", вимагають відставки прем’єра Арсенія Яценюка. На початку грудня до Києва приїздив віце-президент Джо Байден і дав чіткий сигнал, що радить зберегти нинішню конфігурацію влади - Порошенко-Яценюк-Гройсман.

Експерти мало вірять у збереження владної тріади Порошенко-Яценюк-ГройсманСпікер парламенту Володимир Гройсман анонсував, що першочерговим завданням депутатів на початку 2016 року буде ротація в уряді. Керівник фракції БПП у парламенті Юрій Луценко також прогнозує, що невдовзі в уряді мають відбутись суттєві кадрові перестановки, хоча про відставку Яценюка поки не йдеться. У фракції "Народного фронту" погрожують: відставка Арсенія Яценюка призведе до її виходу з коаліції, що може спричинити дочасні вибори. "Впевнений, що новий прем’єр наступного року буде, скоріше за все, в першій половині року", - прогнозує політолог Володимир Фесенко.

Але назвати когось із фаворитів прем’єрської гонки експерт поки що не береться – можна чекати неочікуваних варіантів.

Прогнозує зміну уряду й Вадим Карасьов, але ближче до початку літа. "Я бачу, що прем’єром стане Гройсман, а Яценюк піде не пізніше першого півріччя 2016 року, це вже майже вирішене питання", - запевнив ВВС Україна пан Карасьов. Він наполягає, що пан Гройсман може стати компромісною фігурою.

Поки що більшість українців не підтримують проведення дочасних виборів Ради"Це - якщо не буде дочасних виборів. Тому головне питання – чи уряд зміниться зі старою радою, чи з новою - після виборів", - вважає пан Карасьов. На його думку, якщо вибори будуть, то вже у вересні-жовтні. "Парламент може зберегтись, і це залежатиме від "Народного фронту" - чи він погодиться на іншого прем’єра. Хоча перевибори їм з нинішнім малим рейтингом партії - це не найкращий важіль для шантажу", - вважає Вадим Карасьов.

Професор НаУКМА та науковий директор фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань також вважає, що доля коаліції та перевиборів залежить від Арсенія Яценюка та згоди його фракції погодитись на іншого прем’єра.

"Коаліція наступного року має шанси зберегтись. Вихід "Батьківщини" та "Самопомочі" можливий, але запорука збереження - спільне голосування "Народного фронту" і БПП", - заявив ВВС Україна пан Гарань. Головна надія на збереження парламенту – низький рейтинг "Народного фронту", який через страх перед дочасними виборами може погодитись замінити Арсенія Яценюка. За останніми опитуваннями "Демократичних ініціатив", 43% українців проти дочасних виборів, при цьому 37% їх підтримують. Перед дочасними виборами 2014 року їх підтримували понад 70% опитаних.

Що буде з Саакашвілі

Дедалі більшої політичної ваги набирає губернатор Одещини Міхеїл Саакашвілі, який створив антикорупційний рух та фактично заявив про свої прем’єрські амбіції. Його соратники натякають на створення власного політичного проекту, який може взяти участь у дочасних виборах до Ради, щоб потім поставити його прем’єр-міністром. "Виключати, що президент піде на прем’єра Саакашвілі, я не буду", - заявив Володимир Фесенко, хоча запевняє, що такий варіант не дуже реальний.

Він це пояснює радикалізмом губернатора Одещини та ризиком, який несе такий кадровий хід, зокрема і для президента.

При цьому експерт не виключив, що скоріше пан Саакашвілі може опинитись на посаді віце-прем’єра у новому уряді. "Перевибори можуть призвести до того, що до Ради зайде проект Саакашвілі, але він не стане явним фаворитом. Рівень довіри до нього зараз не більший, ніж до Порошенка чи Тимошенко", - вважає пан Фесенко. Експерт допускає, що проект Саакашвілі забиратиме голоси у всіх нинішніх учасників коаліції, а тому це може зіграти як на руку Петру Порошенку, так і проти його партії. "Але це ризикована гра - Саакашвілі занадто не контрольований", - додав експерт.

Вихід Міхеїла Саакашвілі у велику українську політику - тренд наступного рокуОлексій Гарань прогнозує, що чинник Саакашвілі гратиме важливу роль в український політиці наступного року, але радить її не перебільшувати. "Він ефектний, але питання, чи буде він ефективним? Побачимо, чи покаже результати боротьби з корупцією в Одесі", - вважає пан Гарань. Натомість Вадим Карасьов вважає, що прем’єрство Саакашвілі може так налякати головних гравців у Раді, що вони можуть погодитись на прем’єра Гройсмана і без перевиборів. Потрібно пам’ятати, що сам Міхеїл Саакашвілі не може балотуватись у парламент, адже в Конституції існує чітка вимога п’ять років жити в Україні для права на обрання у Раду.

Боротьба з корупцією

Експерти впевнені, що одним з головних трендів наступного року буде боротьба з корупцією. "Почнуть на повну працювати нові антикорупційні органи. Тому буде дуже багато корупційних скандалів та конфліктів", - прогнозує Володимир Фесенко.

Почнуть працювати нові антикорупційні органи. Тому буде дуже багато корупційних скандалів та конфліктівВолодимир Фесенко, експерт.

У грудні 2015 року обрали керівництво нової антикорупційної прокуратури, що дало змогу запустити роботу Антикорупційного бюро, створенням якого опікувались США та ЄС. У бюджеті на 2016 рік передбачили фінансування для запуску бюро та прокуратури, а тому експерти чекають гучних корупційних викриттів на найвищому рівні. На думку Вадима Карасьова, політична стабільність в Україні наступного року значною мірою залежатиме саме від ефективної боротьби з корупцією. "Головне питання - як запрацюють нові органи і чи повірить їм суспільство", - вважає експерт. Він пророкує, що звинувачення у корупції, часто навіть непідкріплені, стануть найефективнішим інструментом політичної боротьби.

Експерти чекають гучних корупційних скандалів від роботи новоствореного Антикорупційного бюро і його керівника Артема СитникаЗ 1 березня 2016 року має починати роботу Державне бюро розслідувань, яке перебере усі слідчі функції, зокрема і в прокуратури.

Керівників бюро мають обрати на конкурсі за зразком антикорупційного бюро, тож від його роботи чекають завершення реформи правоохоронних органів України. Протягом 2016 року мають завершити переатестацію старої міліції та формування нових структур Національної поліції. Ще одним важливим кроком у боротьбі з корупцією експерти називають запуск реформи держслужби, яка також має стартувати з весни 2016 року.

Новий Майдан?

Можливість нових масштабних протестів, які часто називають "Майдан-3", експерти допускають.

Протести в Україні набувають нових форм, а зіткнення біля Ради під час голосування за конституційну децентралізацію показало, що у суспільстві є радикально налаштовані люди, готові застосовувати зброю. "Головний конфлікт, який матимемо, - між новим суспільством, яке хоче іншу державу, і державним структурами, які цього не розуміють. Якщо буде наростати радикалізація та позапарламентські форми політичної діяльності, то держава може рухнути", - робить найбільш апокаліптичний прогноз політолог Вадим Карасьов. А тому, на його думку, дуже важливим буде показати реальну боротьбу з корупцією та реформи. З іншого боку, Володимир Фесенко вважає масштабні акції протесту малоймовірними. "Коли економічна криза, українці переважно виживають, а не виходять на вулиці на великий Майдан. Наступний рік – виповзання з кризи. Ризики масових протестів є, але зараз вірогідність заворушень не велика", - вважає пан Фесенко.

Експерти сподіваються, що масових протестів 2016 року не будеХоча він порадив дуже обережно ставитись до прогнозів, бо в українських умовах можуть відбутись найнесподіваніші події, які докорінно змінять ситуацію. Олексій Гарань звертає увагу на останню заяву Дмитра Яроша щодо нового, менш радикального руху й виходу з "Правого сектору". "Ярош говорить правильно – потрібні не гучні радикальні дії, а усвідомлення, що це означатиме для країни. Сам термін "третій Майдан" – це нав’язаний термін з Росії", - вважає Олексій Гарань. Він прогнозує, що протести обов’язково будуть, але суспільство має багато інструментів дії у легальних та демократичних рамках, а тому потреби у Майдані немає.

Відносини з Росією – тільки гірше

2016 року навряд чи варто чекати покращення у відносинах України та Росії. У кінці минулого року між країнами припинилось авіаційне сполучення, запроваджені взаємні торговельні обмеження, продовжують ширитись списки персон нон-грата.

Також Україна вже запровадила для громадян Російської Федерації в’їзд тільки за закордонними паспортами, і це, як вказують експерти, далеко не кінець. "Охолодження стосунків з Росією продовжиться. Не виключаю, що наступного року, якщо все продовжуватиметься так, як зараз, може виникнути питання впровадження віз", - вважає політолог Володимир Фесенко. Цю ініціативу РНБО ще 2014 року поки відклала, але може до неї повернутися.

Влітку 2016 року українці отримають безвізовий режим з ЄСВадим Карасьов нагадує, що про таку можливість нещодавно говорила голова Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко. "З Росією може бути пом’якшення дипломатичної риторики. Але в економіці та торгівлі війна продовжуватиметься. Згортатимуться гуманітарні та культурні зв’язки", - спрогнозував Вадим Карасьов. Нічого доброго не бачить у відносинах з Росією і Олексій Гарань, але принаймні запевняє, що й відкритої війни з Росією наступного року не буде. На фоні погіршення відносин з Росією вже влітку 2016 року українці зможуть їздити до ЄС без віз.

💬 Последние комментарии
п0па Римский второй, не первый
Государство Ватикан - это "государство в росударстве", на территории Рима... Это всё что осталось от былой славы Римской Империи и сраной демократии Вот к чему приводят старые пердуны в Сенате и гей-п0прады Македонавских
ху лет зэ догс аут? 🐶 кто выпустил собак?
похоже 3апора освободили из его партийной больнички, поставили штамп книжечку по инвалидности "готов к... и придали уверенное направление пинком под зад 🐕🐕🐕 нас опять ждут простыни бреда и околоНаучного коммунизма !!! - Who Let The Dogs Out https://youtu.be/ojULkWEUsPs
Серж
Маргинальное меньшинство?! А почему не путинские титушки???
гость
да-да, петлюровцы-бандеровцы очень ждут власовцев-преображенцев в гости, обсудить так сказать - вопросы финансовых дотаций и первенства в агентуре "абвера". Мабуть за 77 лет процентов в рейхсбанке со вкладов накопилось по божески - хватит не на одну войнушку. Автор походу совсем "ку-ку мой мальчик". Где Ищенко увидел "региональную идентичность" и зачем её надо "стабилизировать в экстраполяцию нестабильности сертифицированного консенсуса"? Ищенко таки совсем не понял зачем империалистам нужна империалистическая война. И нет, это не детсадовская авторская аналитика: "... найти внешнего покровителя (уже нашли); убедить его в ценности для него украинской территории (никого убеждать не надо - дурных нема); попросить и получить деньги под освоение внешней силой украинской территории (уже получили); деньги украсть, управлением не заниматься, надеясь, что все проблемы за тебя будут решены внешней силой (таки эта самая внешняя сила все деньги уже украла и хочет дать ещё под такое эффективное управление)...". Это просто сопутствующий гешефт, а не общая политика. Политика - это когда военные инвестиции делятся на плановые и внеплановые, портфельные и объектовые, фиктивные и реальные, долго, средне или краткосрочные итд. Украина в "военных покровителях" не нуждается, оставьте как говорится такое счастье себе. Из российских ростеховских оружейных олигархов такие же инвесторы, как из американских - массовики-затейники. Империализм - высшая стадия капитализма не потому что якась империя тудым-сюдым, а потому шо у капитализма есть стадийность, при котором войнушка - закономерный этап "эффективной" кап.политики. Война капиталов - естественный процесс развития капитализма, это предохранительный клапан от неразрешимых внутренних социальных и экономических противоречий. И вопрос стоит не в самом факте войны, это как раз вопрос давно решённый - вопросы будут за условия войны. Не какими средствтами и силами (дурни-камикадзе всегда найдутся), а на каких условиях она (война наций) будет идти. И таки да, всякая национальная (капиталистическая по определению) война суть войнушка по интересам не одной партии ястребов с партией трупоедов, не "единой нации" или парочки соседних экономик, а связанных друг с другом капиталистических блоков. Капиталу, любому - хоть региональному хоть глобальному - периодически нужна война. А административно-рыночные колонии кто будет захватывать? Кто будет периферию доить на сырьё и ресурс? Кто будет перемалывать нац.экономики и нации на мясной фарш? Кто, и важнее - чито будет конкурировать на биржах капитала? Що оця за конкуренция така, если её нельзя перераспределить в свою пользу силовым методом и агрессивным способом? Любители погонять танчики на штабных картах и в реале могут расслабиться - в Украине никого не ждут, ничью и никакую армейскую "национальную" или "корпоративную" группировку, тут вообще с некоторого времени - таки уже гетьманщина. Ни в государственном масштабе, ни в областных администрациях и регионах попроще. Имперцы будут играть в империалистическюу войну, нацики будут играть в национальную войну, классики будут играть в классовую войну - а бержуазная пропаганда будет вести "патриотичесмкую бескомпромиссную войну до победного конца". В общем - война будет, и это не обсуждается. На условиях, которые в любом случае станут для интервента-спасителя неожиданностью и неблагодарностью. "Освободители" в абвере проходили совсем по другому штатному расписанию.
Шабат в палате № 6.
4. Анонимный источник из НАТО Анонимно сообщил о нападении Анонимных Анонимусов из России
ера
...ТАК...ЭТО КОНЮ ЯСНО...НУ И ШО?...
Мимино 2.0
украинский Автозавод «Кра3» сдал в металолом последние три самосвала!!!. Экономика на подъеме!