Рада Європи: без змін до конституції децентралізація неможлива
Политикаdw.de25 марта 2015

Рада Європи: без змін до конституції децентралізація неможлива

Венеціанська комісія вважає, що Конституційна рада при президенті України повинна негайно розпочати свою роботу, оскільки часу на реформи залишається дедалі менше.

У Страсбурзі під час чергової сесії Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи пройшли дебати на тему "Регіональний вимір процесу децентралізації в Україні".

За словами голова Венеціанської комісії Джанні Буккікіо, який виступив на дебатах, децентралізація в Україні потребує внесення поправок до конституції країни. "Я вражений тим, як країна, яка потерпає від воєнних дій, може проводити стільки реформ", - сказав Буккікіо, але водночас звернув увагу на занадто повільний процес реформування конституції.

Конституційний процес треба пришвидшити

Буккікіо піддав критиці той факт, що конституційна рада, про створення якої було офіційно оголошено кілька тижнів тому, досі не запрацювала. Важливо, наголосив експерт, щоб конституційні поправки щодо питання децентралізації, над якими мають завершити роботу експерти Венеціанської комісії і які мають пройти обговорення у Верховній Раді, а згодом ухвалені рішенням Конституційного суду України, набули чинності ще цього року.

Місцеві вибори, дату проведення яких призначено на 25 жовтня, мають пройти за новою виборчою системою, наголосив Буккікіо: "Люди на місцях повинні знати, кого вони вибирають і якими повноваженнями наділяють своїх регіональних керівників". Він не радить переносити проведення виборів на пізніший термін.

Думку про те, що місцеві вибори можуть бути відкладені на незначний термін для того, щоб були введені в дію поправки до конституції, висловив голова Харківської облради Сергій Чернов. "Наша мета - провести вибори 25 жовтня, проте, можливо, цю дату доведеться перенести, бо важливий не сам факт виборів, а те, щоб вони пройшли на новій основі", - наголосив політик.

Палкі дебати

Важко ухвалювати закони про децентралізацію, коли на твоїй території - ворожа армія, зауважив у ході дебатів депутат конгресу від Нідерланів Лін Вербек. На його думку, депутати повинні обговорювати не Україну, а російську агресію і як зробити так, щоб на закони з децентралізації не впливали російські інтереси.

Глава російської делегації, губернатор Володимирської області Світлана Орлова заявила, що українська влада грубо порушує мінські домовленості, зокрема ухваливши закон про особливий статус деяких районів Донбасу, і назвала правлячу партію України "партією війни".

Емоції українського чиновника

"А як тоді назвати керівництво Росії, яке розв’язало і підтримує війну в Україні?", - запитав російську депутатку заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України В’ячеслав Негода, який взяв участь у дебатах. Він нагадав російській делегації, що згідно з мінськими домовленостями всі іноземні війська повинні бути виведені з території України, "а до нас щодня йдуть ешелони і вантажівки з російськими бойовиками і зброєю".

Український чиновник не став стримувати емоції. "То подавай Росії конституцію, яка їй подобається, то визнавай псевдореферендуми, проведені під дулами автоматів! Ми на вашу територію не вторглися і від вас вимагаємо лише одного: забирайтеся додому!" - заявив Негода, реагуючи на виступ глави російської делегації Світлани Орлової.

Написать комментарий