Политикаwww.depo.ua7 июл.

Сигнал Зеленському: Чому Кент їде до Києва, і чи стане він послом США

nk_hauz/-me-cvd9hjqwxo6h6n-z.jpg

Перебування Кента в Україні буде коротким, і навряд чи сподобається теперішнім господарям Банкової. Оскільки цей дипломат непогано знає українські реалії, і є фахівцем з антикорупційної тематики

Чимало українських ЗМІ люблять нетрадиційний підхід до обробки інформації. Й історія з Джорджем Кентом та пертурбаціями в американській амбасаді у Києві — чудесна тому ілюстрація.

Спочатку одне поважне видання отримує від джерел у Вашингтоні інформацію про те, що тимчасовий повірений у справах США в Україні Крістіна Квін поїде з Києва у відпустку на батьківщину. І під час цієї відпустки, ймовірно, візьме участь у підготовці візиту президента Володимира Зеленського в США. Натомість замість Крістіни Квін, за інформацією того ж видання, до Києва може приїхати заступник помічника держсекретаря США Джордж Кент, який буде заміняти Квін.

Цю цікаву інсайдерську інформацію передруковують інші видання, в міру свого розуміння міжнародної тематики переписуючи чутки. Переписування, зазвичай, спрямоване в бік радикальніших тез і більш клікабельних заголовків. Тож не дивно, що після другої чи третьої ітерації на світ з'являється майже сенсаційна новина — США призначають нового посла в Україні, ним стане Джордж Кент. І крапка.

Реальність, звісно, трошки інша. Кента послом ніхто не призначав. Для цього потрібне рішення Сенату США, якого не було. Можливо, він пробуде в Києві впродовж двох-трьох тижнів, поки не повернеться Крістіна Квін. Можливо, хоча й малоймовірно, він навіть займе її посаду тимчасового повіреного у справах США на три-чотири місяці. Оскільки до кінця року, знову-таки за чутками, у Вашингтоні планують таки призначити посла до України.

Втім, хоч і не бути Кенту послом, недооцінювати його приїзд до Києва не варто. Оскільки призначення саме цього дипломата саме у цей момент є, безперечно, сигналом для українського президента з боку Вашингтону.

Оскільки кар'єра цього досвідченого дипломата, що з вересня 2018 року займає посаду заступника помічника Державного секретаря з питань Європи та Євразії, має дві характерні риси. Одна з них — доволі глибоке знання України. Кент вільно говорить українською, чимало років пропрацював у посольстві США в Україні на різних посадах — і під час Помаранчевої революції, і пізніше, в 2015-2018 роках, коли був заступником посла. Він же давав свідчення Конгресу США під час імпічменту Трампа, зокрема, стосовно кампанії дезінформації та дифамації, яку розгорнув проти колишньої амбасадорки США Мері Йованович адвокат Трампа Рудольф Джуліані.

А другий характерний момент кар'єри Кента полягає в тому, що він не тільки працював у кількох пострадянських державах, але й був старшим координатором по боротьбі з корупцією в Європейському бюро Державного департаменту. Відповідно, українські антикорупційні активісти різних стилів та орієнтацій, скоріше за все, отримають в його особі потужного союзника. Чи, принаймні, зацікавлені вуха, в які впродовж кількох тижнів зможуть розповісти якусь кількість цікавих історій про українську реальність.

Подібне призначення, з одного боку, є вельми прозорим натяком з боку Вашингтона на те, що там якось не дуже вірять в значний поступ "зе-команди" у справі протидії корупції. І переконливою демонстрацією того факту, що там готові міцно тримати руку на пульсі українських політичних подій.

З іншого боку, той факт, що Кент пробуде в Україні недовго — і всі це знають, робить цей випад в бік чинної української влади не надто болючим, щоб через нього Зеленський починав якесь радикальне погіршення стосунків із Вашингтоном.