Відновлення ВККС дасть змогу стабілізувати роботу судів — ВРП
Политикаsud.ua01 июля 2021

Відновлення ВККС дасть змогу стабілізувати роботу судів — ВРП

У ВРП зазначили, що уся правнича спільнота рік чекала прийняття Закону, який розблокує процес наповнення судів кадрами.

Вища рада правосуддя вітає ухвалення Парламентом Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Про це повідомляє офіційний сайт ВРП.

«ВРП у консультативному висновку щодо законопроєкту  № 3711-д наголошувала, що нестача суддів, які здійснюють правосуддя, та дефіцит кадрів у судах є основною проблемою судової гілки влади та держави, яка потребує невідкладного вирішення, адже внаслідок непродуманого реформування та припинення повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вже більше як півтора року зупинені кадрові процедури, що вкрай негативно впливає на роботу судової системи.

Варто зазначити, що у доопрацьованому законопроекті в цілому враховані пропозиції Вищої ради правосуддя, висловлені в консультативних висновках, затверджених рішеннями Ради від 30 червня 2020 року № 2012/0/15-20 та від 8 грудня 2020 року № 3404/0/15-20.

Вища рада правосуддя схвалює принципи формування ВККСУ, відповідно до яких Комісія складається із шістнадцяти членів, вісім із яких призначаються із числа суддів або суддів у відставці. На думку ВРП, запропонований законопроектом підхід, згідно з яким у складі органу щонайменше половина суддів, які обрані суддями, заслуговує на підтримку з огляду на положення Європейської хартії про статус суддів та Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов’язки.

Законопроектом передбачено створення Конкурсної комісії – допоміжного органу Вищої ради правосуддя, що утворюється для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС України та формування переліку кандидатів на посаду члена ВККСУ, які відповідають критеріям доброчесності та професійної компетентності.

Перший склад Конкурсної комісії з питань доброчесності формується з трьох осіб із числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб із числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України. У подальшому суб’єктами формування Конкурсної комісії будуть Рада суддів України, Рада прокурорів України, Рада адвокатів України та Національна академія правових наук України в особі Президії.

Також законопроектом передбачено, що в разі, якщо міжнародні та іноземні організації у двадцятиденний строк із дня опублікування оголошення про початок добору не запропонують кандидатур до складу Конкурсної комісії або запропонують кількість, недостатню для формування повноважного складу, таких осіб пропонуватимуть Рада прокурорів України, Рада адвокатів України, Національна академія правових наук України в особі Президії протягом п’ятнадцяти днів. Норма,  якою передбачений альтернативний порядок формування Конкурсної комісії, на думку ВРП, є важливим запобіжником, який дає підстави стверджувати, що після ухвалення закону в цілому ВККСУ буде сформовано.

ВРП неодноразово наголошувала на потребі системного, виваженого та комплексного підходу до судової реформи. Неприпустимо, щоб через зміни законодавства зупинялась робота органів суддівського врядування, відповідальних за формування суддівського корпусу, адже в підсумку такі дії призводять до обмеження доступу до правосуддя.

Наразі в судах склалася критична ситуація з кадровим забезпеченням – не вистачає майже третини суддів. Станом на 11 червня 2021 року фактична кількість суддів у судах України становить 5327 при визначеній кількості 7304. Повноваження щодо здійснення правосуддя мають 4954 судді. Вакантними залишаються 1977 суддівських посад.

Протягом січня – травня 2021 року ВРП прийняла рішення про звільнення 61 судді. У 2020 році ВРП ухвалила рішення щодо звільнення 252 суддів (звільнилося на 70 % суддів більше, ніж у 2019 році).

Із початку 2021 року ВРП внесла Президентові України подання про призначення 29 суддів до місцевих судів. Указами Президента України призначено 11 суддів. У 2020 році внесені подання про призначення на посади 530 суддів місцевих судів. У 2020 році Указами Президента України призначено 516 суддів (з урахуванням попередніх подань), у 2019 році – 574 судді.

Нагадаємо: за відсутності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Рада, керуючись нормами Закону № 679-ІХ, вживає всіх можливих заходів для кадрового забезпечення судів та хоча б часткового заповнення вакансій. Загалом протягом 2020 року та січня – травня 2021 року Вищою радою правосуддя прийняті рішення про початок процедури відрядження (як тимчасового переведення) до 77 судів. До ВРП надійшли згоди на відрядження від 164 суддів. Однак укомплектувати кадрами вказані суди шляхом відрядження немає змоги, адже в судах, з яких судді виявили бажання бути переведеними, теж не вистачає кадрів. У 2020 році та впродовж п’яти місяців 2021 року Вищою радою правосуддя прийняті рішення про відрядження 44 суддів до 29 судів із надмірним рівнем судового навантаження.

Вища рада правосуддя докладе в межах повноважень максимум зусиль для формування ВККСУ у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. Водночас важливо не лише якнайшвидше сформувати склад кваліфкомісії, а й затвердити план роботи органу, який включатиме завершення кваліфікаційного оцінювання, невідкладне проведення добору суддів у суди першої і апеляційної інстанції та відновлення повноважень 389  суддів, які не здійснюють правосуддя», — сказано у повідомленні.

1 комментарий

Написать комментарий
  • Ведунья ТАМАРА
    01 июля 2021
    Ребята народ понимает что вы делаете! Земельку Гейропейцам продадим, а потом пусть наступники судятся в подконтрольных гейропейцам судах. На вилы пойдете, скоро!
    Ответить
💬 Последние комментарии
wourhgowu
rkghbskrughb
Елена
И шо?
Весёлый Роджер
Луночка привет! Ну как же без ПОЛНОВОДНЫХ рек там? А как же Шмулины мосты? Он же их во сне бачил и мореманов пиндосных под ними, ну тех шо с НЕ белой попой. Ты же его дэбильные мечты в пыль превратила! Кстати Мальта, бывшая РУССКАЯ земля, но... тра -ля- ля!
Весёлый Роджер
Ну ты написал! Ты хоть подумал шо будэ со щирыми мозгами, по уши забитыми свидомым дерьмом экс.прапора Шмули, онО же тут Елен - ну цэ тот мудак, шо думувает, шо не разглядят его у жиночих труселях до колен. Он и слева-направо с трудом читает, всё жирными грязными пальцами в экран тыкает, вслух слоги составляет. А ты ему тут задом-наперёд, он же ТУПОЙ свинорылый обормот! А ты ему тут про сраных хероев е..ых у сраку! Ты ему про Сало чи про ковбасику чи про гуся ... ось и писня уся!
Весёлый Роджер
А у долбоЭбов прапоров, на ящиках тушёнки плесень растёт! Ы шо? А в Антарктиде пингвины литают та на мове спивают! Ы шо?
Весёлый Роджер
Ну по поводу высокой травы не знаю, не видел - хотя что вы считаете высокой? И по поводу гадюки -туда же. Вообще-то там есть легенда, что Святой апостол Павел, в 0060 году н.э. потерпев кораблекрушении у её берегов, доплыл до берега и был там укушен змей. Он проклял там всех ядовитых змей, с тех пор они там все НЕ ядовитые. Вроде их там 4 вида - короче, я ни одну не встречал. Может вы на Гозо были? или на Комино? Каменные пляжи это на севере и на ю-востоке. Как я понял до Золотого пляжа и до Голубой лагуны на Комино - где построен городок для съемок Вестерна вы не доехали. В этой лагуне снималось много фильмов: Граф Монте Кристо, Трой и др. см в поиске. А вот изв. фильм "Голубая лагуна" не там.
111
Не, думаю, что одного перехода на латиницу - мало. Нужно ещё чтобы читать и писать наоборот: справа налево:!)) Ukars iniarku! Mayoreh Alars!