ВР розгляне закон, який дозволить змінювати територіальний поділ регіонів
Политикаsud.ua15 апреля 2020

ВР розгляне закон, який дозволить змінювати територіальний поділ регіонів

Місцеві вибори можуть бути проведені вже на новій територіальній основі.

Верховна Рада розгляне у другому читанні законопроект 2653 від 20 грудня 2019 року «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Метою законопроекту є на законодавчому рівні надати право Кабінету Міністрів України приймати рішення щодо визначення адміністративних центрів територіальних громад та територій територіальних громад, а також подавати до Верховної Ради України проекти законодавчих актів щодо утворення і ліквідації районів, що дасть можливість завершити процес формування спроможних територіальних громад та утворити райони, які відповідають європейським вимогам та стандартам формування територіальних одиниць.

Проектом вносяться зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якими пропонується:

1) ввести поняття адміністративного центру територіальної громади та території територіальної громади;

2) до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України Кабінет Міністрів України уповноважується визначати адміністративні центри та території територіальних громад, а також подавати до Верховної Ради України проекти законодавчих актів щодо утворення і ліквідації районів.

Що це означає на практиці

Наділення Кабміну правом визначати адміністративні центри та ініціювати утворення і ліквідації районів означає, що адміністративно-територіальна реформа вже фактично розпочата.

Згідно законопроекту, у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року.

Тобто, місцеві вибори планують проводити вже згідно з новими правилами та зміненим територіальним поділом.

Своє бачення такого поділу висловлював Мінрегіон, який опрацьовує перспективні плани територій на підставі надісланих Обласними державними адміністраціями пропозицій.

Згідно з концепцією реформи територіального устрою, яку запропонував Мінрегіон, райони в областях (регіонах) будуть збільшені (укрупнені). Тобто області поділять на декілька районів. В різних регіонах кількість районів буде різною: планується від трьох до восьми.

Формування районів залежить від чисельності населення (від 150 тисяч) та зони доступності районних центрів (це приблизно 60 кілометрів).

Адміністративними центрами районів стануть населені пункти з чисельністю населення понад 50 000 чоловік.

Саме тому в законопроекті адміністративний центр територіальної громади характеризується як населений пункт (село, селище, місто), що має розвинену інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території територіальної громади, та в якому розміщується представницький орган місцевого самоврядування територіальної громади.

Територія територіальної громади – нерозривна територія, в межах якої територіальна громада здійснює свої повноваження щодо вирішення питань місцевого значення відповідно до Конституції і законів України, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Інфраструктура, географічна наближеність та нерозривність територій – це принципи, закладені в концепцію Мінрегіону.

Сумніви у доцільності змін до Закону вже неодноразово висловлювало Головне науково-експертне управління Верховної Ради. На думку ГНЕУ, визнання «об’єднаних територіальних громад» елементом системи адміністративно-територіального устрою не відповідає Конституції України. Річ у тому, що ч.1 статті 133 Конституції не передбачає такого елементу системи адміністративно-територіального устрою України, як «об’єднані територіальні громади».

Головне управління вважає, що побудована у законодавстві України модель публічного управління на місцях через «добровільні об’єднання територіальних громад» не має під собою належної конституційної основи, адже у ч. 1 ст. 140 Конституції України передбачається можливість добровільного об’єднання лише у сільську громаду жителів кількох сіл.

На думку ГНЕУ, запропонований припис про покладання на Уряд повноважень щодо визначення адміністративних центрів територіальних громад та територій територіальних громад (громад), а також подання до Верховної Ради України проектів законодавчих актів щодо утворення і ліквідації районів не узгоджується зі змістом права законодавчої ініціативи (ст. 93 Конституції України), адже він необґрунтовано обмежує інших суб’єктів права законодавчої ініціативи в реалізації цього права.

Зміст запропонованої новели не узгоджується зі змістом п. 29 ч. 1 ст. 85 Конституції України, за якою утворення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж міст є компетенцією парламенту.

Ідея покладання на Уряд повноваження визначати адміністративні центри територіальних громад не узгоджується також з положеннями Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», згідно із ст. 7 якого визначення адміністративного центру об’єднаної територіальної громади відбувається за рішеннями сільських, селищних, міських рад, що об’єднуються.

ГНЕУ підтримало і Головне юридичне управління Верховної Ради, яке звернуло увагу на юридичну невизначеність словосполучення «розвинута інфраструктура» та відсутність у терміні «територія територіальної громади» такого кваліфікуючого це поняття елемента, як «межі».

На думку Управління, вони не можуть бути однозначно інтерпретовані, що може призвести до довільного тлумачення цього терміна на практиці та унеможливить правильне застосування зазначених положень.

Існує також ризик того, що передбачивши призначення у прикінцевих положеннях законопроекту дати проведення перших місцевих виборів, Верховна Рада України перебирає на себе повноваження Центральної виборчої комісії, визначені частиною сьомою статті 194 Виборчого кодексу України та вищезазначеними положеннями Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Депутати визнають, що для результативного завершення адміністративно-територіальної реформи на сьогодні відсутні відповідні законодавчі механізми. Зокрема, не внесені зміни в Конституцію та не ухвалений закон, який встановлює адміністративно-територіальний устрій країни. 

Законопроект № 2598 «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», як відомо, Президент відкликав із парламенту для доопрацювання.

Проект Закону про засади адміністративно-територіального устрою України № 2804 від 24 квітня 2020 року також вважається відкликаним у зв’язку із зміною Уряду.

Нагадаємо, раніше ми писали, що Галина Третьякова пояснила, навіщо вона пропонує перенести КСУ до Харкова.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
гость
Глупость Корнилов написал, "речь посполита" не терр.формация некоего "объединённого балто-средиземно-черноморского государства", - а форма правления, дословно переводится как "рес публика" (выборная власть, общественное дело). "Респы" антагонисты любой "имперской" и "монархической" (не выбрной) формации, или по отдельности или все вместе. "Республиканская" форма правления используется квазиимперскими и колониальными союзами, объединёнными магнатами в олигархии для разборок внутри себя друг с другом. "РесПублика" всегда возрождается одной стороной, чтобы сепартными методами откусить у другой ресурсов-финансов-территории; и уничтожется, - в случае образованных союзов "имперума". Именно поэтому из 200 с лих..ем стран в мире порядка 140 республик, в которых есть те или иные внутренние сепаратные интересы и силы. В настоящий момент для возрождения идеологии т.н. "РечиПосполитой" есть начавшийся экономический конфликт 5 квазиимперий - англо-саксонской, сиониской, европейско-российской, американской и арабо-османской. Внутри каждой "квази" есть свои тёрки по поводу той или иной "республикании", о чём и говорит кризис "респы-демы" в Сша, или финансово-энергетические контры внутри совместной олиграхии ЕС-России. Что касается Беларуси, то в данные, традиционные для "Речи Посполитой" (пшеко-жмудя-хохляндии) расклады финансами добавились ещё корпораты 6ой стороны конфликта - т.н "срединная империя" (с китайской спецификой). Тоже квазиимперская формация, которую не стоит путать с КНР (республика), в свою очередь выступающая "ржечью" на восточных - тихоокеанских фронтах внутри англо-саксонии и евро-россиянии. Другими словами - у каждой республики есть свои сторонники и антагонисты, что ещё раз подчёркивает внутрение противоречия этой формы правления и внешних интересов в ней. Республика всегда возникает в ответ на империализм, и давится ими со всей возможной силой.
е
Ага..устроили типа 220 тысяч, а сколько потеряло работу за это время?
УКР
А индейцы будут? Или когда землю продадим - сделаем резервации украинцев (индейцев) и соответственно введем должность ШЕРИФ. Каждые пять лет будем избирать, ну а кули.
УКР
Смешно. Сергій Марченко - хоть бы не пиздел.
Юрий
этого дебила и в 95 квартал уже не возьмут
СЯБР
В пятницу по итогам встречи полиции Варшавы и ее ЛГБТ-актива 48 представителей последнего попали в участки - СРОЧНО СОЗЫВАЙТЕ ЗАСЕДАНИЕ ЕС.
УКР
Польшу вообще никто не просил об этом. Сидите яблоки ростите.
Авторские статьи
Политика29 минут назад
Боинг. «Птичка прилетела". Украинский полковник признал вину Киева в крушении MH17 в 2014 году
Геополитикачас назад
Уменьшить санкции, начать диалог, иначе война. В США призвали пересмотреть отношения с Москвой
Политикачас назад
Белорусская матрица 1
Геополитика2 часа назад
Польшу настигла расплата за снос советских памятников, откуда не ждали 1
События в мире5 часов назад
Драки с ОМОНом и внутренними войсками: как прошла ночь после выборов в Минске. Фоторепортаж 1
Политика5 часов назад
Человек дождя, или Кадры не решают ничего
Геополитика6 часов назад
Германия: колония США или независимое государство?
Политика7 часов назад
Медведчук тут ни при чем. Зачем Зеленский закрыл границу с Крымом, "закупорив" сотни тысяч граждан Украины
Общество7 часов назад
Иерарх раскола СЦУ Гавриил Кризина: вражда с клириками, раскол в расколе, манипуляции и ворованные вещи