Брюссель і Пекін мають намір затвердити план співпраці на найближчі п’ять років
События в миреnewformat.info23 июня 2020

Брюссель і Пекін мають намір затвердити план співпраці на найближчі п’ять років

Керівники Євросоюзу і КНР проведуть дистанційну зустріч, на якій їм належить визначити програму співпраці на найближчі п’ять років. Незважаючи на тиск Сполучених Штатів, Брюссель, при всіх претензіях до китайської влади, відмовлятися від діалогу не має наміру.

Головна причина — сильна економічна взаємозалежність сторін. Як розповіли ЗМІ члени Європарламенту, Брюссель «не дружить з кимось проти когось» і готовий до діалогу з Пекіном, при цьому відстоюючи свої цінності і інтереси.

Торгівля насамперед

22 червня керівництва ЄС і Китаю проведуть двосторонній відеосаміт. До цього глава європейської дипломатії Жозеп Боррель і його китайський колега Ван І зідзвонювалися 9 червня, відновивши контакти після вимушеної перерви на COVID. Очний саміт ЄС і Китаю повинен був пройти у вересні цього року в Лейпцигу під час головування в союзі Німеччини, однак через пандемію його вирішили скасувати.

Передбачається, що під час майбутнього відеосаміту сторони укладуть програму співпраці аж до 2025 року. Як сказав Жозеп Боррель, угоди поки немає, «але ми [Євросоюз] продовжуємо переговори з нашими китайськими партнерами, і ми маємо намір їх продовжувати до останньої хвилини».

«Суть саміту ЄС — Китай полягає в формуванні міжнародних відносин і співробітництва з глобальних проблем, — пояснила ЗМІ член делегації ЄП у відносинам з Китаєм, німецький депутат Енріке Хан. — Важливою умовою цих самітів є принцип «одна країна, дві системи», заснований на публічному праві».

Спільний знаменник у відносинах сторін — торгівля, за своїми обсягами вона порівнянна з товарообігом ЄС і КНР зі Сполученими Штатами. У 2019 імпорт китайських товарів в ЄС склав € 362 млрд, експорт європейської продукції в КНР — € 198,3 млрд. Для порівняння, з США ці показники становлять € 232 млрд і € 384,4 млрд відповідно.

Німецький політик Ісмаїл Ертуг заявив, що співпраця Євросоюзу та Китаю вигідно обом сторонам.

«Долі наших економік тісно пов’язані один з одним. Однак коронавірус нагадав нам, наскільки небезпечна асиметрична залежність в значущих областях. Торгівля буде ключовою темою», — підкреслив депутат.

Разом з тим, глава делегації ЄП у відносинах з Китаєм, німецький депутат Райнхард Бутікофер заявив, що у Брюсселя до Пекіну є безліч претензій по ряду напрямків: економіка (обмежений доступ до китайського ринку, просування систем 5G, крадіжка технологій, інвестиції КНР в європейську чутливу інфраструктуру), права людини, китайська зовнішня політика в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, а також проблема зміни клімату.

У свою чергу, один із пріоритетів КНР на європейському напрямку — стикування проекту «Один пояс — один шлях» зі стратегією ЄС щодо утворення пари Європи і Азії. Коронавірус і американський тиск на партнерів цей процес кілька застопорили.

Настільки близькі контакти Брюсселя з Пекіном, очевидно, не знаходять підтримки в Сполучених Штатах — для них Китай, згідно зі Стратегією національної безпеки 2017 року, нарівні з Росією, Іраном і КНДР становить головну загрозу. Як написав 15 червня в своєму Twitter держсекретар США Майк Помпео після переговорів з главами МЗС ЄС, «відносини Штатів і Євросоюзу критично важливі в протидії тим викликам, які несуть КНР, Росія та інші авторитарні режими, що зневажають міжнародні норми».

За повідомленнями видання Politico, на тій зустрічі він мав намір заручитися підтримкою ЄС, оскільки епопея з американо-китайським протистоянням «зайшла занадто далеко». В Євросоюзі однозначно сторону Вашингтона не прийняли, але запропонували компроміс: за словами Жозепа Борреля, Брюссель висунув ідею створити «окремий формат діалогу для обговорення з США стратегічних викликів з боку Китаю».

Вашингтон якщо і залишився цим підходом незадоволений, то виду не подав: як заявив три дні потому в.о. помічника держсекретаря США у справах Європи і Євразії Філіп Рікер, ЄС багато разів говорив про те, що «Китай є системним противником і конкурентом, але слід шукати шляхи налагодження з ним партнерства, коли це треба» і такий підхід «багато в чому перегукується» з позицією американської адміністрації.

За словами Райнхарда Бутікофера, Євросоюз розділяє з США спільні цінності та інтереси, однак не підтримує стратегію американського президента Дональда Трампа за тотальної конфронтації з Китаєм.

«Ми б хотіли бачити з боку Штатів готовність повернутися до багатостороннього порядку. Впевнені, що нам як союзникам важливо протистояти хвилі авторитаризму в міжнародних відносинах разом, відстоюючи демократичну солідарність», — пояснив політик.

2020 рік буде непростим для нинішнього світопорядку — в тому числі і тому, що зростає напруженість між Штатами і КНР, а разом з тим і тиск на Євросоюз з вимогою «вибрати сторону», говорить Енріке Хан.

«Нам слід вкладати ресурси в дипломатію і підкреслювати той факт, що наш союз заснований на цінностях і верховенство права. Інвестиції в критично важливу інфраструктуру і великі промислові проекти повинні ґрунтуватися на принципі взаємності. Якщо Китай зможе інвестувати в Європу, Європа також повинна мати можливість інвестувати в Китай».

До теперішнього моменту головним локомотивом європейсько-китайського співробітництва в ЄС стала Німеччина. Її відносини з США сьогодні переживають не найкращі часи. Виною тому, зокрема, конфлікт навколо будівництва російсько-німецького проекту «Північний потік — 2» і ситуація з прийдешнім виведенням частини американських військових з ФРН. 18 червня канцлер Німеччини Ангела Меркель, виступаючи в бундестазі, закликала ЄС сформувати єдиний підхід до співпраці з Пекіном.

«Відносно такого стратегічного партнера, як Китай, необхідно, щоб Євросоюз говорив одним голосом від імені всіх 27 країн-учасників, тільки так ми можемо переконливо виступати в рамках наших європейських цінностей та інтересів», — підкреслив Хан.

За словами Ісмаїла Ертуга, китайський напрямок буде пріоритетною темою німецького головування в ЄС: ФРН — ключовий політичний та економічний партнер КНР в Європі, їй вдалося налагодити обмін думками з таких проблемних питань, як тема прав людини. При цьому ЄС виступає за демократичну державу із соціально орієнтованою ринковою економікою і вільним суспільством, і «ми будемо ці цінності захищати», підсумував політик.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Гость
И если поживём...
Гость
И если поживём...
бандерос
Пердаки горят, поэтому и настаивают. Чует кащеюшка конец
Весёлый Роджер
"И ты Брут!" И ты туда же? Ну да - Христос, Будда, Михалков и украинский поет Сашко Пушкинко – уси були щирые шумери!
ЛУНА-2
спасибо тебе -Забыло - про сало -Русское..)))) А не УКРАИНСКОЕ...))))
Весёлый Роджер
Есть ещё семейки, Всё наше хают и бранят, А сало… русское едят!
Весёлый Роджер
Игбунчик!!! Супер!!! Я знаю кому тебя предложить управляющим на кокосовую ферму в Тайланд. Тем паче, шо с набором скакучих щирых мавп, у тебя проблем нет и хлавное - ты знаешь как решить проблему с извечным крысятничеством! :-)) Только таких б.прапоров как Шмуля не бери, он и из клетки будет 3.14здить! И даже сам у себя! Он не может без этого - видишь шо он тут написал, шо мол не даёт работнику нормально з3.14здошить - цэ нарушение щирых xoxлoправ трудящихся! Социализм бул самым милым строем для щирюков - ...Рабочий знай, ты здесь не гость, тащи до хаты каждый гвоздь!