Ефіопія почала заповнювати спірне водосховище на Нілі. Судан і Єгипет проти
События в миреwww.bbc.com19 июля 2020

Ефіопія почала заповнювати спірне водосховище на Нілі. Судан і Єгипет проти

Ефіопія почала заповнювати водосховище біля ГЕС Grand Renaissance ("Велике відродження") на річці Ніл, попри протести Судану і Єгипту.

Про це повідомила влада країни.

Міністр водних ресурсів Ефіопії Селеш Бекеле підтвердив достовірність останніх супутникових знімків, на яких видно, що рівень води у водосховищі збільшується.

Вже багато років Єгипет, Судан і Ефіопія не можуть домовитися про розподіл ресурсів Блакитного Нілу.

Нещодавно країни зробили чергову спробу домовитися про заповнення та експлуатацію водосховища, утвореного гігантською греблею ГЕС, але все марно.

Будівництво греблі порушило усталені правила водокористування.

Ефіопія вважає, що цей гідроенергетичний проєкт має вирішальне значення для економічного зростання країни.

Але розташовані нижче за течією Нілу Судан і Єгипет побоюються, що гігантська гребля значно обмежить їхнє водопостачання.

Міністр закордонних справ Єгипту Самех Шукрі раніше попереджав, що відсутність угоди про роботу ГЕС, "яка захистить громади, що мешкають нижче за течією, посилить напруженість і може спровокувати кризи і конфлікти, які ще більше дестабілізують і без того неспокійний регіон".

Конфлікт між Єгиптом і Ефіопією, які є союзниками США, може вплинути на стабільність в регіоні та поставить під загрозу мільйони людей.

Що сказав ефіопський міністр?

У середу міністр водних ресурсів Ефіопії Селеш Бекеле розповів ефіопському державному мовнику EBC, що вода почала заповнювати водосховище "природнім шляхом".

"Спорудження греблі та заповнення її водою відбуваються одночасно", - додав пан міністр.

Він прокоментував цю ситуацію після того, як з'явилися супутникові фото зростання рівня води у водосховищі.

Резервуари водосховища заповниться під час сезону дощів, який почався в Ефіопії в червні і триватиме до вересня.

INTERACTIVEA large reservoir is beginning to form behind the dam

12 July 2020

26 June 2020

Коли ГЕС почне працювати на повну, вона стане найбільшою гідроелектростанцією Африки та забезпечуватиме енергією близько 65 мільйонів ефіопів, які наразі не мають регулярного електропостачання. Однак Єгипет, який майже повністю залежить від водних ресурсів Нілу, побоюється, що це призведе до нестачі водних ресурсів.

Як будуть заповнювати греблю?

Заява міністра Ефіопії підтвердила, що дощова вода вже почала заповнювати водосховище. Ефіопія і раніше заявляла, що почне заповнення в ліпні, щоб скористатися початком сезону дощів. Єгипет, своєю чергою, наполягав відмовитись від цієї ідеї, поки тривають переговори.

З огляду на те, на якій стадії будівництво, "ніщо не може стати на заваді заповненню водосховища до найнижчого показника", - сказав BBC доктор Кевін Вілер, який стежить за проєктом з 2012 року.

Зводити греблю на Нілі почали у 2011 році. Робітники працювали на спеціальних спорудах по обидва боки річки. Щоб забудувати ділянку посередині ріки, воду у посушливу пору року відводили через водостоки або труби.

Нижня частина середньої секції водосховища вже готова, і зараз річка тече через обвідні канали біля підніжжя стіни водосховища.

Під час сезону дощів приплив води у водосховище зростатиме, і озеро, яке лежить за греблею, буде наповнюватися, пояснює Кевін Вілер.

Щоб збільшити об'єми води, влада Ефіопії може закрити шлюзи на деяких каналах, але в цьому, можливо, не буде потреби, додав він.

Скільки часу піде на заповнення?

Середній річний стік Блакитного Нілу становить в середньому 49 мільярдів кубометрів.

У перший рік ГЕС Grand Renaissance зможе накопичити 4,9 млрд кубометрів води - це найнижчий рівень води у водосховищі. І Ефіопія зможе випробувати перший комплект турбін.

У сухий сезон вода в озері трохи відступить, що дозволить побудувати стіну греблі. І наступного року водосховище зможуть накопичити і зберегти ще 13,5 млрд кубометрів води.

На той час рівень води має досягти другого набору турбін, що означає, що потоком води можна буде керувати більш цілеспрямовано.

Річка Ніл, відео 360°

Ефіопія заявляє, що знадобиться 5-7 років, щоб заповнити дамбу до максимального рівня у 74 млрд кубометрів. Тоді озеро, яке утвориться за дамбою, розтягнеться приблизно на 250 км вгору за течією.

У період між кожним наступним паводком обсяги водосховища будуть знижуватися до 49,3 млрд кубометрів.

Єгипет, який майже повністю залежить від вод Нілу, побоюється, що багаторічне наповнення ефіопського водосховища поставить під загрозу його водопостачання.

Ефіопія ж, своєю чергою, хоче сама вирішувати скільки води пропускати через греблю. Особливо під час тривалої посухи.

Що з переговорами?

Переговори між Єгиптом, Суданом і Ефіопією щодо гігантської греблі тривають майже десять років і зайшли в глухий кут.

Минулого року Єгипет звернувся до США з проханням допомогти розв'язати цю багаторічну суперечку.

Президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі попросив президента США Дональда Трампа виступити посередником у конфлікті.

США і Світовий банк втрутилися, але не змогли змусити Ефіопію підписати документ, узгоджений з Єгиптом.

США заявили, що будівництво греблі має бути завершене лише за угоди між Ефіопією, Суданом і Єгиптом. У відповідь Ефіопія звинуватила наддержаву у перевищенні своєї ролі нейтрального спостерігача і вийшла з переговорів.

Африканський Союз, який об'єднує більшість держав африканського континенту, вже заявив, що спробує знайти рішення.

Написать комментарий