События в миреwww.ukrinform.ua6 нояб.

ЄС не бачить прогресу в переговорах з Британією щодо імплементації «ірландського» Протоколу

nk_hauz/gvOFrrK7g.jpeg

Європейський Союз визнав відсутність прогресу у переговорах із Британією у питаннях імплементації Протоколу по Ірландії/Північній Ірландії, який є складовою двосторонньої угоди про Brexit.

Як повідомляє Укрінформ, такого висновку дійшов віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович (Maroš Šefčovič) за підсумками переговорів з британським візаві Девідом Фростом (David Frost). Повний текст заяви представника ЄС на переговорах оприлюднений на сайті Європейської Комісії.

Угода передбачає збереження економічних та соціальних зв’язків у цьому регіоні, уникнення створення жорсткого кордону між Ірландією та Північною Ірландією тощо.

«Єврокомісія інтенсивно взаємодіяла з Великою Британією, щоб знайти спільний ґрунт між нашими позиціями, та принести стабільність та передбачуваність для народу та бізнесу у Північній Ірландії… Ми запропонували суцільну нову модель для руху товарів з Великої Британії до Північної Ірландії… Для нас це був великий крок. Але до сьогодні ми не бачили взагалі жодного руху з британської сторони. Я вважаю це розчаруванням та ще раз закликаю уряд Великої Британії щиро взаємодіяти з нами», - сказав Шефчович.

Він зауважив, що активація Статті 16 Протоколу, яка, де-факто, передбачає можливість відкриття нових переговорів щодо його змісту, могла б призвести до дуже серйозних наслідків. Ці наслідки, на думку представника Єврокомісії, спричинятимуть нестабільність та непередбачуваність у Північній Ірландії. Такий розвиток серйозно зашкодить відносинам між ЄС і Великою Британією в цілому, оскільки означатиме, що Британія відповіла відмовою на зусилля ЄС знайти спільні рішення з імплементації Протоколу.

За словами Шефчовича, наступні кілька тижнів будуть дуже важливими для цих переговорів. Наразі тривають контакти на рівні експертів, але вже 12 листопада Шефчович, як головний перемовник Євросоюзу, відбуде до Лондона.

«Насамкінець ми обмінялися поглядами щодо проблеми ліцензій для французьких рибалок. Угода про торгівлю та співробітництво (між ЄС і Великою Британією – ред.) є чіткою: суднам, що рибалили у територіальних водах Великобританії та Коронних володінь, має бути дозвіл на продовження. Всі французькі судна, що мають право на ліцензію, мають її отримати», - зазначив Шефчович.

Як повідомлялося, в ході переговорів навколо Угоди про вихід Великої Британії з ЄС сторони погодили компромісний Протокол по Ірландії/Північній Ірландії, який дозволяв зберегти господарські зв’язки та уникнути створення жорсткого кордону між Ірландією та Північною Ірландією, зберегти мир та стабільність у регіоні відповідно до так званої Угоди доброї п’ятниці».

Згадана вище Стаття 16 Протоколу дає сторонам можливість застосовувати односторонні запобіжні заходи, якщо виконання Протоколу призводить до «серйозних економічних, соціальних або природоохоронних труднощів, що можуть продовжуватися, або до порушень у сфері торгівлі».