События в миреday.kyiv.uaOct 14

Іракські об’єкти історичної спадщини страждають від грабунків на тлі пандемії

nk_hauz/-mjyai_konh8jmmho-ul.png

Археологічні розкопки в Іраку, в самому серці давньої Месопотамії які протягом століть були ласою мішенню для мародерів, потерпають від нової хвилі грабежів, спричинених пандемією коронавірусу.

Про це пише Middle East Eye.

За даними досліджень, проведених офісом Інспектора старожитностей, лише в південно-східному муніципалітеті Дзі-Кар країни налічується понад 1200 відомих археологічних розкопок. Сюди входить майже 6000-річне місто Ур, біблійне місце народження Авраама, лише п'ять відсотків якого було розкопано з часу його відкриття в 1855 році, пише видання.

Окрім цієї легендарної пам’ятки, яка повністю обгороджена, інші археологічні об’єкти недостатньо захищені, оскільки Іраку все ще бракує необхідної інфраструктури та робочої сили для захисту своєї багатої історії.

"Але в останні десятиліття, які розпочалися з санкцій проти режиму Бааса Саддама Хуссейна [1990-2003 рр.], спостерігається різке зростання мародерських дій. Незважаючи на існування суворих покарань, ця діяльність ніколи не припинялася", стверджує археолог Алі аль-Рубай.

На той час ослаблення державних інституцій та погіршення умов життя через безпрецедентні економічні санкції, введені Радою Безпеки ООН спонукали місцеих мешканців брати участь у грабунках. Жителі розглядали старожитності як простий спосіб заробляти на життя, поки економіка країни була безладною.

Хоча більшість археологічних місій були завершені до вторгнення США в Ірак у 2003 році, деякі з набраних на місцях екскаваторів опинилися без роботи і повернулися на місця грабунку.

Рубай сказав, що подібні випадки мали місце в "Діл-Карі" Тел Джоха, також відомому як Умм аль-Акаріб, де знаходилось шумерське королівство Умма.

"Після падіння режиму баасастів і подальшого вакууму в безпеці, деякі працівники [з вилученої археологічної місії] повернулися і незаконно розкопали пагорб", - сказав він.

Скажімо, Джоха є символом руйнівного ефекту вторгнення США, що призвело до масової мародерської діяльності.

Після того, як США розформували правоохоронні підрозділи Іраку, це древнє шумерське місто місяцями інтенсивно грабували, і незліченні артефакти були розграбовані, перш ніж будь-яка археологічна місія могла відновити свою діяльність.

"Після 2003 року я бачив, як цілі групи мародерів приходили на рейди до археологічних решток", - чтверджує Абу Ахмед, 60-річний житель сусіднього села Аль-Маррашда.

"З минулого року спостерігається пожвавлення вандалізму, особливо після того, як губернаторство стало свідком бурхливих акцій протесту, що супроводжувалися спалахом пандемії коронавірусу" - каже Тахер Куїнн, директор Інспекції старожитностей Дхі-Кара.

Після такої катастрофи потужна релігійна влада втрутилася, щоб спробувати приборкати грабунки, видавши фетву.

Указ вищого іракського лідера шиїтів, аятолли Алі аль Сістані, спонукав багатьох рейдерів повернути свої знахідки, але багато банди залишалися активними.

Тим не менше, цей археологічний комплекс, який містить більше семи окремих місць, має дуже мало охоронців, щоб запобігти проникненню мародерів.

За відсутності належного захисту місцеві жителі взяли на себе захист своєї місцевої спадщини, як могли.

З часe падіння режиму Саддама влада намагається заново створити спеціальний підрозділ захисту пам'яток старовини. Збройні сили провели навчання з охорони та затримання, і зусилля зі створення ефективного підрозділу продовжуються.

"Під час мого перебування на посаді [грудень 2018 - червень 2020] ми контролювали підготовку спеціальних сил з метою охорони археологічних пам'яток, маючи понад 250 кваліфікованих та добре обладнаних працівників", - сказав уродженець Дхі-Кара Абдул-Амір аль-Хамдані , археолог і колишній міністр культури і туризму.

Минулого місяця поліція спеціальних старожитностей провінції зупинила дві мережі контрабанди старожитностей і переслідувала дві озброєні групи в Тел Джоха. В ході операції правоохоронцям вдалося вилучити 438 артефактів.

Тим не менш, Тел Джоха залишається одним із найбільш вандалізованих археологічних розкопок в Іраку завдяки своїй великій і ізольованій площі.

За словами Квінна, "з минулого року відбулося пожвавлення вандалізму, особливо після того, як губернаторство стало свідком жорстоких акцій протесту, що супроводжувалися спалахом пандемії коронавірусу".

💬 Последние комментарии
Каменяр
Луна -2 Хорошо , а кто дал право убивать детей Донбасса? НИКТО НЕ ИМЕЕТ ПРАВА УБИВАТЬ ЛЮДЕЙ. НИ ДЕТЕЙ НИ ВЗРОСЛЫХ. А вот Путин дал "право " боевикам и оккупантам прикривать людьми, стрелять из-за спин мирных людей. И убивать всех несогласных с идеологией "русского мира." И его не волнует возраст, пол жертв или даже национальность. И за что убиты пассажиры и экипаж рейса MH17 ? вся причина в идеологии "русского мира"
Каменяр
Якщо на Донбасі немає військ РФ, тоді чому кремль засекретив інформацію щодо смертей в військах? Починаючи з квітня 2014 року з Донбасу не повернулось в РФ більше 2000 російських військових живими. Вони вернулись у вигляді груза "200" або навічно залишились в донецькій землі як добриво.
Каменяр
Путін не раз заявляв що в Криму російських військових немає. А потім, не соромлячись за свою брехня стверджував "Ми ніколи не говорили що наших військових там немає" .
Каменяр
Кому ЗАБОРОНЯЛИ отримувати освіту на рідній мові? Скільки зараз в Криму українських і кримсько-татарських дітей і скільки там шкіл з навчанням на рідній для них мові ( кримсько-татарській та українській)?
Каменяр
Після окупації Криму всіх громадян України, які проживали в Криму, без їхньої згоди, без заяв на отримання російського громадянства, визнали громадянами РФ. Зроблено це було нашвидкоруч, після захвату спецназом РФ Верховної Ради Криму, без передбаченого на прийняття зваженого рішення часу, в мовах психозу, створеного російською пропагандою. І "состерігала за дотриманням законодавства під час референдуму" фейкова організація - АБСЕ.
Щеня вмэрлэ
Нет ,жители коммунистического наследия-Крыма,хотели жить с мовными чертями.
Каменяр
В Росії не бачать своєї фізіономії. Не хочуть визнати, що на сьогодні РФ є однією з найагресивніших країн. Войовнича риторика кремля є димовою завісою, яка передує військовому нападу. Так як було в 2014 перед окупацією Криму та розв'язуванням війни на Донбасі.