Іракські об’єкти історичної спадщини страждають від грабунків на тлі пандемії
События в миреday.kyiv.ua14 октября 2020

Іракські об’єкти історичної спадщини страждають від грабунків на тлі пандемії

Археологічні розкопки в Іраку, в самому серці давньої Месопотамії які протягом століть були ласою мішенню для мародерів, потерпають від нової хвилі грабежів, спричинених пандемією коронавірусу.

Про це пише Middle East Eye.

За даними досліджень, проведених офісом Інспектора старожитностей, лише в південно-східному муніципалітеті Дзі-Кар країни налічується понад 1200 відомих археологічних розкопок. Сюди входить майже 6000-річне місто Ур, біблійне місце народження Авраама, лише п'ять відсотків якого було розкопано з часу його відкриття в 1855 році, пише видання.

Окрім цієї легендарної пам’ятки, яка повністю обгороджена, інші археологічні об’єкти недостатньо захищені, оскільки Іраку все ще бракує необхідної інфраструктури та робочої сили для захисту своєї багатої історії.

"Але в останні десятиліття, які розпочалися з санкцій проти режиму Бааса Саддама Хуссейна [1990-2003 рр.], спостерігається різке зростання мародерських дій. Незважаючи на існування суворих покарань, ця діяльність ніколи не припинялася", стверджує археолог Алі аль-Рубай.

На той час ослаблення державних інституцій та погіршення умов життя через безпрецедентні економічні санкції, введені Радою Безпеки ООН спонукали місцеих мешканців брати участь у грабунках. Жителі розглядали старожитності як простий спосіб заробляти на життя, поки економіка країни була безладною.

Хоча більшість археологічних місій були завершені до вторгнення США в Ірак у 2003 році, деякі з набраних на місцях екскаваторів опинилися без роботи і повернулися на місця грабунку.

Рубай сказав, що подібні випадки мали місце в "Діл-Карі" Тел Джоха, також відомому як Умм аль-Акаріб, де знаходилось шумерське королівство Умма.

"Після падіння режиму баасастів і подальшого вакууму в безпеці, деякі працівники [з вилученої археологічної місії] повернулися і незаконно розкопали пагорб", - сказав він.

Скажімо, Джоха є символом руйнівного ефекту вторгнення США, що призвело до масової мародерської діяльності.

Після того, як США розформували правоохоронні підрозділи Іраку, це древнє шумерське місто місяцями інтенсивно грабували, і незліченні артефакти були розграбовані, перш ніж будь-яка археологічна місія могла відновити свою діяльність.

"Після 2003 року я бачив, як цілі групи мародерів приходили на рейди до археологічних решток", - чтверджує Абу Ахмед, 60-річний житель сусіднього села Аль-Маррашда.

"З минулого року спостерігається пожвавлення вандалізму, особливо після того, як губернаторство стало свідком бурхливих акцій протесту, що супроводжувалися спалахом пандемії коронавірусу" - каже Тахер Куїнн, директор Інспекції старожитностей Дхі-Кара.

Після такої катастрофи потужна релігійна влада втрутилася, щоб спробувати приборкати грабунки, видавши фетву.

Указ вищого іракського лідера шиїтів, аятолли Алі аль Сістані, спонукав багатьох рейдерів повернути свої знахідки, але багато банди залишалися активними.

Тим не менше, цей археологічний комплекс, який містить більше семи окремих місць, має дуже мало охоронців, щоб запобігти проникненню мародерів.

За відсутності належного захисту місцеві жителі взяли на себе захист своєї місцевої спадщини, як могли.

З часe падіння режиму Саддама влада намагається заново створити спеціальний підрозділ захисту пам'яток старовини. Збройні сили провели навчання з охорони та затримання, і зусилля зі створення ефективного підрозділу продовжуються.

"Під час мого перебування на посаді [грудень 2018 - червень 2020] ми контролювали підготовку спеціальних сил з метою охорони археологічних пам'яток, маючи понад 250 кваліфікованих та добре обладнаних працівників", - сказав уродженець Дхі-Кара Абдул-Амір аль-Хамдані , археолог і колишній міністр культури і туризму.

Минулого місяця поліція спеціальних старожитностей провінції зупинила дві мережі контрабанди старожитностей і переслідувала дві озброєні групи в Тел Джоха. В ході операції правоохоронцям вдалося вилучити 438 артефактів.

Тим не менш, Тел Джоха залишається одним із найбільш вандалізованих археологічних розкопок в Іраку завдяки своїй великій і ізольованій площі.

За словами Квінна, "з минулого року відбулося пожвавлення вандалізму, особливо після того, як губернаторство стало свідком жорстоких акцій протесту, що супроводжувалися спалахом пандемії коронавірусу".

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Луна-2
Подопытные кролики для американской вакцины В этом вся головная боль Украины..
Весёлый Роджер
Какие же вы там наивные! Ну пипец просто! Неужели никто не задался вопросом – А сколько бы дней прожил на свободе Шарий, если он не был бы запасным проектом пиндосов? Да ни сколько! Сел бы сразу, как Асанж, за изнасилование …, в принципе не важно кого…, но сел бы сразу - был бы политик или журналист неугодный, а «козу» ему всегда подсунут. Неужели не видите, что уже готовят вам новых «Слуг», но життя у рядового скакуна не измениться к лучшему вже НИКОГДА! Пока будет у страны - статус колонии пиндосов! Пока будет только ОДНА ЦЕЛЬ – пидсерать вами России! Смокчи и радуйся xoxoл – ты на майдане себе пана нового нашёл!
Весёлый Роджер
Да для Шмули_Елен, этого мечтателя об пиндосной грин-карте, высокая честь умереть за/под звездно-полосатый тай щоб него прах бул развеян над Гудзоном, рэбей Этинзоном! Тогда он, наконец и попадёт в свою коханную Амэрыку. Которую он, правда при Союзе, активно дерьмом поливал, как сейчас он поливает Россию, ну так за гроши он всё шо хочешь обсерать будэ и тату и мати, жаль за них никто не платит. Продажный пропахандон одним словом, пиндо титушка – тупая свинорылая хрюшка. Вот такое он хуцписткое гивно.
С
Такое не забывается никогда.
С
Такое не забывается никогда.
С
Такое не забывается никогда.
Весёлый Роджер
Ну "е", ну ты вырос! Хе! Как ты это ждб гивно, эффектно разнёс! Мне приятно осознавать, что ты рос на моих глазах! Пора тебе о блогерстве думовати! Я без иронии пишу! У тебя всё для этого есть, главное хорошая аналитика и острый язык! Давай дерзай и далее!
Авторские статьи
Политика5 часов назад
Золотой дождь от Шмыгаля. Зачем Кабмин вернул огромные зарплаты иностранным "смотрящим"
Геополитика14 часов назад
Киев готовится к войне и этническим чисткам на Донбассе? 28
Общество14 часов назад
Приколист Вова, или Разговор с народом о «правильной вакцине» 1
Политика15 часов назад
День выборов: заметки на полях 4
Политика15 часов назад
Размышления у парадного подъезда: глядя на новый политический ландшафт
Видео16 часов назад
Дмитрий Джангиров. Путин, Валдай, Армения и Азербайджан | Турецкое сегодня и Белорусское завтра 1
Политика16 часов назад
«Драма покруче „Фауста‟ Гёте». Монтян высмеяла Ляшко, проигравшего выборы трём собственным техническим кандидатам
Политика18 часов назад
Декларации оставили, ответственность сняли. Что означает решение Конституционного суда по НАПК
Технологии18 часов назад
Перспективные наземные боевые дроны