Крах китайського «економічного дива» був передбачуваний
События в мире06 мая 2020

Крах китайського «економічного дива» був передбачуваний

Китай витратив роки на підготовку до цього економічного краху, побоюючись політичних пасток. Для Китаю це не просто економічний крах. Це те, проти чого економісти і політики країни виступали більш десяти років.

Провідні китайські політики давно вже оцінили геополітичні наслідки наступної великої економічної кризи, яка зупинить їх десятиліття «чудесного» зростання.

Офіційні програмні документи відображають усвідомлення Пекіном того, що ця подія не тільки послужить критичним випробуванням внутрішнього правління Комуністичної партії Китаю, але і може змінити баланс сил між Китаєм і західними країнами.

«Після великої кризи перерозподіляється не просто багатство всередині країни, а відносна влада всіх націй», - написав головний економічний архітектор Китаю Лю Хе, який з тих пір став віце-прем'єром, в дослідженні рецесій 2013 року.

Китай повідомив про 6,8-відсоткове зниження економічного виробництва за перший квартал, це його перше скорочення за всю історію після смерті засновника партії Мао Цзедуна в 1976 році. В останні тижні президент Сі Цзіньпін почав кампанію будівництва в дусі Нового курсу, одночасно пропагуючи допомогу і інвестиції в передові технології, які допоможуть швидко запустити фабрики, які постраждали від коронавируса.

З тих пір як Сі прийшов до влади в 2012 році, він детально відстежував політичні приготування до кінця економічного зростання. Він наповнив ефір радіопропаганди, яка хвалить індивідуальні жертви заради національних інтересів, в той же час пригнічуючи зароджуються вогнища інакомислення, перш ніж вони зможуть рости.

«Політика політичного контролю Сі Цзіньпіна завжди керувалася визнанням того, що коли-небудь економічне диво почне валитися», - сказав Річард фон Глан, китайський економічний історик з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. «Коронавірус просто прискорив графік».

У 2010 році вище керівництво Китаю доручив команді під керівництвом Лю Хе вивчити Велику депресію і фінансову кризу 2008 року. У проекті взяли участь представники центрального банку Китаю і банківського регулятора, три роки по тому були опубліковані сотні сторінок аналітичних і політичних рекомендацій.

Ця рання підготовка може дати Китаю перевагу при реагуванні на кризу. Оскільки більша частина світу як і раніше поглинена повсякденній боротьбі з пандемією, Китай почав ширші стратегічні кроки, розширюючи сферу свого впливу в Тихому океані і оголосивши про посилення контролю над Гонконгом. Внутрішній акцент адміністрації Трампа полегшив просування Пекіна за кордон, оскільки Сполучені Штати відмовилися від деяких традиційних міжнародних функцій.

Однак лідери Пекіна можуть зіткнутися з більш серйозними внутрішніми економічними проблемами, ніж вони спочатку припускали. У зв'язку з тим, що спалах коронавируса підживлює масові антикитайські настрої, адміністрація Трампа і інші уряди використовують момент, щоб підштовхнути виробників до повернення з Китаю.

Минулого місяця Японія оголосила, що частина її пакету стимулів в боротьбі з коронавірусів піде на переорієнтацію заводів з Китаю, в той час як сенатор Маршу Блекберн сказала, що вона та інші законодавці США наполягають на аналогічних стимулах для американських фармацевтичних компаній.

«Відповідь Китаю в цьому році показує, що він витягнув деякі уроки з минулої фінансової кризи. Пекін в 2008 році наповнив країну готівкою і дешевими кредитами, що призвело до зростання його економіки, але привело до багаторічного балансу боргів місцевих урядів і різкого зростання цін на житло », - сказав Лі-Ганг Лю, головний китайський економіст Сітібанку.

На цей раз Китай оголосив, що переживе кризу завдяки будівництву інфраструктури, більш стабільному, але більш повільного методу. Сі нещодавно попередив, що будинки призначені для життя, а не для спекуляцій.

Що стосується уроків Великої депресії, то віце-прем'єр Лю провів кілька сторінок звіту за 2013 рік, в якому аналізувалися довгострокові політичні наслідки, включаючи початок Другої світової війни. Він написав, що відповіді урядів в той час були перекриті сплеском популістських настроїв.

«Будьте готові до гірших наслідків», - написав він.

Лю, однак, порадив не піддаватися спокусі дипломатичного перенапруги і непотрібних військових дій під час кризи. Він приписав глобальне панування Сполучених Штатів після Другої світової війни з її попередніми десятиліттями ізоляціонізму.

При всій своїй недавно непохитною влади історія Китаю за минуле сторіччя зустрілася з однією з економічних криз, яка поставили країну на політичний кордон. Під час Великої депресії збідніла Японія вторглася в багату ресурсами Маньчжурію, що викликало два десятиліття кровопролиття і економічних руйнувань в Китаї.

Комуністична партія Китаю зіткнулася з найсерйознішим політичною кризою в 1989 році, коли десятки тисяч студентів і робітників наповнили пекінську площу Тяньаньмень. Фон Глан, історик економіки, каже, що демонстрації були більше пов'язані з економічними проблемами, ніж з чим-небудь ще.

Ден Сяопін, лідер Китаю в той час, віддав фатальне розпорядження викорінити протести зі смертельною силою, але погодився з суспільними вимогами про прискорення економічних реформ. Це була угода, яку Пекін пропонував з тих пір: економічне зростання в обмін на політичний спокій.

Лю проілюстрував свій звіт за 2013 рік серією діаграм, що показують, як глобальна структура влади змінилася після економічних криз. Перший показав, що Сполучені Штати домінують в світовій економіці після Великої депресії. Друга показала, що економіки, що розвиваються набирають обертів після краху 2008 року.

Остання діаграма з написом «2020» була порожньою.

2 комментария

Написать комментарий
 • Кот Матроскин
  06 мая 2020
  Если в Китае крах, то что же тогда в Украине?
  Ответить
 • уКРАИНЕ БЫ ТАК ПОКРАХАТЬСЯ
  06 мая 2020
  То что Китаю - крах, то для украины мечта на триста лет вперёд и недосягаемая!!! Уже бы не гавкали и сопели в тряпочку вытирая ею слёзки! Хохол не будет хохлом если не порадуется чужому горю!!!
  Ответить
💬 Последние комментарии
Макс
А они, как хотели???!!!! Столько стран разрушили и ничего, продолжают спокойно спать?!!! Так не бывает!!!! И не надо искать виновного там, где его нет!!!! Так что пожинайте плоды своего творения!!! Как аукнется так и откликнется!!!!!!!!!!!!
Гость
Заплетай косы, Дервиш! Будешь в тренде.
мм
...но... не делает!((
Старый хрен
Мне кажется, что у "сотрясателей" тоже свои династии.
е
Ха, Светличная... а что конкретно она сделала для города и области? НИЧЕГО.. вечно торговала своей..физиономией, не приложив ни капли финансов для осуществления како-го либо проекта..Туристка, вечно открывающая мифические офисы Харьковской области в Вашингтоне, Токио и тд..ну оочень нужное дело, сколько город на этом заработал? а потратил на ее вояжи?.. да и образование учительницы младших классов ни дня не проработавшей по специальности не добавляет никакого оптимизма в ее способностях руководить крупным промышленным городом
Гость
И если поживём...
Гость
И НЕЛЬЗЯ ЗАБЫТЬ "преступлений, совершенных нацистами и их пособниками"... однако "хватает приспособленцев, готовых предать память собственных предков". ... Помним, что "не существует Украины, в которой существует фашистский режим" ... "УКРАИНСТВО - ЭТО СЕПАРАТИЗМ"... ХУТОРЯНСКИЙ СЕПАРАТИЗМ... "НЕ ДОЛЖНЫ ДАТЬ БАНДЕРОВСКОЙ УКРАИНЕ" ИЗДЕВАТЬСЯ НАД ЛЮДЬМИ ... а ведь утеснены "миллионы и миллионы украинцев, живущих сейчас под гнетом кучки фашиствующих американских марионеток и их бандэровских приспешников".