События в миреukrrain.com9 мая

Музеї Європи почали повертати «колоніальні скарби» країнам Африки

nk_hauz/-m_f9zbae5c2kekr5hhs.jpg

Майже через півстоліття після вимог ряду африканських країн повернути їм твори мистецтва, вивезені в колоніальну епоху, Німеччина, Франція, і Великобританія поступово починають розлучатися з африканськими скарбами своїх музеїв. Вчені тим часом ведуть копітку роботу щодо визначення походження африканських артефактів, що зберігаються в європейських музеях. 90% культурної спадщини Африки досі перебуває за межами континенту.

Ось уже 50 років як нігерійська влада вимагає від європейських країн повернути культурну спадщину, вивезену в колоніальну епоху. В цьому році Берлін зробив перший крок назустріч. 29 квітня у ФРН повідомили, що кілька сот об'єктів з колекції бенінської бронзи, вивезених в кінці XIX століття, будуть повернуті на початку наступного року. МЗС Німеччини назвав це «чесним підходом до історії колоніалізму».

Бенінська бронза - це унікальна колекція з тисячі предметів, створених в XVI столітті, що прикрашали королівський палац бенінського царства, історичної держави в пониззі річки Нігер на території сучасної Нігерії.

Бенінську бронзу сьогодні можна знайти не тільки в Німеччині, але і в інших колишніх колоніальних державах. У березні 2021 року про повернення артефактів бенінської бронзи повідомив і шотландський Університет Абердіна. Раніше студентська рада Кембриджа проголосувала також за повернення на батьківщину фігурки бенінського бронзового півня. Трохи пізніше музей Хорніман у Лондоні почав діалог з Нігерією про повернення 15 бронзових фігур.

nk_hauz/-m_f9ckt11g5ltxnpczu.jpg

«З сьогоднішнього дня і протягом найближчих п'яти років я хочу, щоб були створені всі умови для тимчасового або остаточного повернення африканської культурної спадщини до Африки». - сказав у 2017 році Емманюель Макрон в ході виступу в університеті Уагадугу.

З тих пір лише один африканський предмет покинув музейну колекцію Франції. Йдеться про меч мусульманського лідера Омара Саїда Талля (Аль-Хадж Омара), який урочисто повернули Сенегалу. У листопаді 2021 року планується відправка в Бенін 26 творів, захоплених французькою армією в Абомеї в 1892 році і що зберігаються в музеї набережній Бранлі. 

nk_hauz/-m_f9bjahvu-gvshaldx.jpg

Це вже великий прорив. Адже майже 50 років тому вперше на міжнародному рівні колишній президент Демократичної Республіки Конго маршал Мобуту Сесе Секо підняв питання про реституцію культурної спадщини. У 1973 році він попросив Генеральну Асамблею ООН, щоб твори, вивезені з Конго під час бельгійського правління епохи Леопольда II, було повернуто. 120 000 конголезьких експонатів зберігаються в Королівському музеї Центральної Африки в місті Тервюрені. 18 грудня 1973 року ООН прийняла резолюцію 3187 «Про повернення творів мистецтва країнам-жертвам експропріації». Близько 200 творів Брюссель повернув своїй колишній колонії, проте незабаром процес реституції затих, оскільки повернуті артефакти знову опинилися на ринку предметів мистецтва.

nk_hauz/-m_f9cdngkdx-qjppu4e.jpg

Умови зберігання повернутих предметів - одна з головних проблем, яку піднімають противники реституції. Вони стверджують, що в Африці немає місць, де були б гарантовані умови зберігання, рівні умовам західних музеїв. Проте на африканському континенті один за одним з'являються музеї та сучасні центри мистецтва. 

У січні 2016 року у китайські гроші (30 млн євро) в Дакарі завершилося будівництво Музею чорних цивілізацій. У листопаді 2019 року на корейські гроші (21 млн євро) відкрився Національний музей Демократичної Республіки Конго.

Азіатські країни, які недавно з'явилися в Африці, прагнуть забезпечити собі доступ до багатих природних ресурсів континенту і зайняти вигідні економічні позиції. Європейські країни, обтяжені колоніальним минулим і боргами, відстоюють свої старі інтереси. І очевидно, що в цьому контексті геополітичні міркування не могли залишити поза увагою настільки болюче питання про культурну спадщину африканського континенту.

nk_hauz/-m_f9c2qib6wns7jhlei.jpg

💬 Последние комментарии
Луна -2
Да ну ..А пишите одинаково -и мыслите тоже и приставочку -хе -специально для дурных держите ? и может быть с одной машинки -ноута печатаете ?)))))
Весёлый Роджер
Бе-бе-бе.... по свиной роже тебе!
Весёлый Роджер
Запомни чаривниця и передай это Киту на вушко! п1 - Роджер всегда прав! п2 – Если Роджер не Прав, см. п1!!!! :-)) Привет тебе лапа!
Вася
А на этот раз будут следить и регистрировать все события вокруг проблемных мест? Или опять потом невозможно будет узнать кто стрелял на Майдане или кто сбил Боинг?
Елена
Факт,не спорю,нет , только Россия поставляет и производит машины и оборудование не в том количестве,что было при калошах, совсем не в том, количество очень маленькое по сравнению с прежними,когда только голоши с галошами были, Путин экономику запустил,а почему?а вот это вопрос.
Игбун Хохлов
Это у хохлопотамии ничего на внешний рынок нет кроме шлюх и жопомоев. У России с экспортом все нормально. И машины отправляет, и оборудование. А уж продукты питания в России даже "аграрная супердержава" закупает.
Елена
Мы Луночка разные люди,нет ипостасей , правда....вэвЯселый не ВеРит...,беда...