События в миреwww.epochtimes.com.ua28 июн.

Найбільша у світі гребля «Три ущелини» в Китаї може прорватися через сильні дощі

nk_hauz/-maqzmocsftirht0cfmi.jpg

Починаючи з 16 червня, в деяких районах південної, центральної та південно-західної частині Китаю безперервно йдуть сильні дощі. У Нгава-Тибетсько-Цянському автономному окрузі провінції Сичуань максимальна кількість опадів становила 50 мм, що характеризується як «дуже сильний дощ».

А в деяких районах випав град діаметром близько 10 мм.

У повіті Даньба в Гардзе-Тибетському автономному окрузі провінції Сичуань зійшли потужні селеві потоки, які перекрили річку Сяоцзіньчуань, і утворився ставок з об'ємом води в 1 млн кубометрів.

З 17 червня стала руйнуватися електростанція у Гардзе-Тибетському автономному окрузі провінції Сичуань. На відео в «Твіттері» величезні потоки води ринули вниз за течією і змили кілька поселень.

Інтернет-користувач опублікував відео: «Верхів'я району Трьох ущелин затопило, невеликі водосховища зруйновані, а гребля «Три ущелини» опинилася в небезпеці! Після того як прорвало водосховище в повіті Даньба в Сичуані, потоки знесли ціле село!»

17 червня багато інтернет-користувачів опублікували в «Твіттері» попередження експерта Хуан Сяокуня про те, щоб жителі спішно покинули округ Ічан, де розташована гребля.

Хуан Сяокунь — науковий співробітник Китайської академії будівельних досліджень (CABR), головний інженер CABR Technology Co.,Ltd. і директор центру науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт.

У низині річки Янцзи проживає багато людей, яким нікуди їхати

18 червня кореспондент китайськомовного видання The Epoch Times взяв інтерв'ю у доктора Ван Вейло, відомого експерта з греблі «Три ущелини».

Ван Вейло сказав, що Хуан Сяокунь запропонував усім, хто знаходиться у низині греблі «Три ущелини», бігти. Але куди? Низина річки Янцзи — це густонаселені райони Китаю, бігти нікуди.

Головний потік річки Янцзи протікає через Центральний Китай із заходу на схід, проходить через 11 провінцій, автономних районів і міст: провінцію Цинхай, автономний район Тибету, провінцію Сичуань, Юньнань, місто Чунцин, провінцію Хубей, провінцію Хунань, провінцію Цзянсі, провінцію Аньхой, провінцію Цзянсу і Шанхай.

nk_hauz/-maqzs1uwixqcpnhukht.jpg

За словами доктора, якщо виникне проблема з греблею «Три ущелини», наслідки навіть неможливо уявити. Ймовірно першим постраждає старий округ Ічан, потім округ Юеян, потім місто Ухань і далі, аж до Шанхаю, найбільш економічно розвинутого міста в країні.

Історія побудови греблі

«Усі думають, як ми дійшли до цього? Чому обговорюємо цю проблему зараз, а не 20 років тому», — говорить Ван Вейло.

Доктор сказав, що спочатку греблю «Три ущелини» не повинні були будувати, і багато членів компартії Китаю (КПК) виступили проти цієї ідеї. Голова партії Мао Цзедун першим заявив, що проект дуже небезпечний.

У 1969 році Чжан Тісюе, заступник начальника революційного комітету провінції Хубей, і Цянь Чженьїн, заступник директора революційного комітету міністерства водних ресурсів, спільно запропонували Мао Цзедуну проект будівництва греблі.

nk_hauz/-maqzs6gotcaxactwrzj.jpg

«Кажуть, що гребля «Три ущелини» була мрією Мао Цзедуна, і він повинен був погодитися побудувати її, але відхилив пропозицію», — розповідає доктор.

За словами Ван Вейло, Мао Цзедун запитав їх:

«Ви зможете спокійно спати з тазом води над головою?»

І до самої смерті не погоджувався на спорудження.

На початку обговорень проекту «Три ущелини» Хуан Ванлі, відомий китайський гідротехнік і професор Університету Цінхуа, говорив про його небезпеку.

Він тричі писав керівнику КПК Цзян Цземіню і попереджав, що не можна починати проект, який завдасть шкоди країні і народу. Хуан Ванлі говорив, що якщо побудувати греблю, вона все одно зруйнується.

Однак Цзян Цземінь активно просував «Три ущелини» і навіть заручився підтримкою тодішнього прем'єр-міністра Лі Пена.

У 1992 році Всекитайські збори народних представників схваливли проект. Будівництво офіційно почалося 14 грудня 1994 року і завершилося в 2009 році.

nk_hauz/-maqzrkz6cmsnq2a4ato.jpg

Водосховища в небезпеці

У Китаї наступив період повеней, у 148 річках вода піднялася до небезпечного рівня, заявив на прес-конференції 11 червня заступник міністра водних ресурсів Е Цзяньчунь.

За його словами, в Китаї налічується понад 98 тис. водосховищ, з яких понад 94 тис. — невеликі, і вони знаходяться в небезпеці.

Він також вимагає звернути серйозну увагу на «три основні загрози» в цьому році: надмірні повені, аварії на водосховищах і селеві потоки.

Протипаводкові споруди змогли захистити від найсильнішої повені за останні 49 років, але надмірна повінь може прорвати захист.

«По-перше, проливні дощі в районі Трьох ущелин можуть призвести до проблем на греблі, про які говорив Е Цзяньчунь. По-друге, він сказав, що деякі водосховища небезпечні, але не уточнив, які саме. По-третє, він згадав про селеві потоки».

Район Трьох ущелин — це гірський район, там часто йдуть сильні дощі та зливи, але Е Цзяньчунь мав на увазі, що він не може нічого з цим вдіяти. Це означає ухилятися від відповідальності, вірно?» — каже Ван Вейло.

Доктор вважає, що руйнування водосховищ — подія високої ймовірності, яку всі ігнорують.