Названі ціни на комуналку в країнах Східної Європи
События в миреnews.finance.ua17 января 2021

Названі ціни на комуналку в країнах Східної Європи

Проблема високих цін на комунальні послуги характерна не лише для України, а й для інших країн Східної Європи.

Як повідомляє телеканал “Україна 24” в своєму сюжеті, у країнах Балтії після розпаду Радянського Союзу тарифи зросли майже у три рази. У світі цей період назвали “шоковим”.

Зокрема, у Латвії дрова є поширеним способом опалення. Багато людей, аби зекономити на дорогому газі, перейшли на альтернативні види опалення будинків.

Економити на комунальних послугах латвійці почали з 90-х років, коли після розпаду Радянського Союзу вартість комірного зросла у тричі. Ціна на електроенергію зросла з 1 до 3 центів за кіловат-годину.

“Перш за все, це була так звана енергетична блокада з Росії. По-друге, це був ріст цін. І було також бажання від’єднатися. Люди розуміли, що вони мерзнуть, але вони від’єднуються від енергетичної системи Радянського Союзу і приєднуються до атлантичної системи Європейського Союзу”, – розповів виконавчий директор асоціації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк.

Зараз люди можуть самі обирати компанію, яка постачатиме їм газ, воду, світло. Загалом їх на ринку у країнах Балтії близько п’яти.

В сусідній Литві комунальні тарифи зараз такі: світло – близько 10 центів за кіловат-годину, за холодну воду люди платять 77 центів за кубометр, за газ – 61 цент, опалення обходиться литовцям у 84 центи за квадратний метр.

Зміни на ринку комунальних послуг після розпаду СРСР сталися і в Польщі. Там ціни на комуналку встановлюють приватні компанії, але, як і в країнах Балтії, їх затверджує спеціальна служба регулювання.

“Це сталося тільки один раз, що регулятор не дозволив компаніям підняти тарифи для людей. Та виробники натомість отримали компенсації від держави”, – розповів польський професор економіки Вітольд Орловський.

Комуналка обходиться полякам у близько 100 євро на місяць. Аби платити менше, доводиться економити – люди утеплюють будинки ззовні, замість дорогого газу у 35 центів за кубометр використовують електроенергію, що коштує втричі менше.

У Чехії за постачання води, газу, світла та вивіз сміття приватні компанії взялися лише з 2006 року. Раніше послуги надавала держава. Зараз у країні є три великі постачальники, але навіть послуги однієї компанії можуть коштувати по-різному.

“Тарифи складаються у своєрідний спосіб. Є денний і нічний потік, є тарифи для пенсіонерів, тарифи для старих і для нових будинків”, – розповів житель Чехії Ігор Суворов.

За словами експертів, процес надання комунальних послуг у країнах Східної Європи і досі вдосконалюється. Там зазвичай по кілька приватних компаній, натомість у Західній Європі їх десятки, і державний регулятор майже не втручається в роботу. Найближчим часом ціни на комірне в Східній Європі, зокрема в Польщі, знову можуть зрости через кліматичну кризу.

“За енергію з вугілля треба заплатити особливі податки, щоб зменшити викиди вуглекислого газу. Тому ціни на енергію з вугілля, а у Польщі вона дуже поширена, треба буде платити дорожче. Це також стосуватиметься і тарифів вивозу сміття”, – зазначив професор Орловський.

Написать комментарий