Руйнівні повені змусили китайців задуматися про міцність своєї найбільшої дамби
События в миреwww.epochtimes.com.ua08 сентября 2020

Руйнівні повені змусили китайців задуматися про міцність своєї найбільшої дамби

Китайська гребля «Три ущелини», найбільший гідроенергетичний проект у світі, привернула пильну увагу до своїх конструкційних недоліків й екологічного збитку.

Зливи охопили половину Китаю, тому експерт з гідрології попереджає, що гребля може не витримати під додатковим тиском і мільйони людей опиняться в небезпеці.

Після червневих злив почалися сильні повені, які зачепили щонайменше 11,2 млн осіб у 26 китайських провінціях і муніципалітетах центрального й південного Китаю. Повністю зруйновано понад 9 300 будинків, а 171 тис. пошкоджені. За даними місцевої влади, фінансовий збиток перевищив 24,1 млрд юанів.

Рекордні опади, за прогнозами, триватимуть до 4 липня.

У Гуйчжоу, гірській провінції на південному заході Китаю, дощова вода піднялася на 4,9 м вище допустимих значень. Повінь у повіті Яньхе призвела до того, що потік каскадом обрушився на міст і змив будинки під ним.

«Це котел з вируючою водою», — сказав у інтерв'ю Лю, житель повіту Цицзян в південно-західному місті Чунцин.

Повінь, за його словами, «це попередження для решти Китаю». Якщо найближча гребля «Трьох ущелин» не витримає, низина річки Янцзи, один з найбільш родючих і густозаселених регіонів країни, опиниться в серйозній небезпеці, передбачив він.

У чому проблеми греблі?

Проект вартістю 180 млрд юанів, створений для приборкання схильної до повеней річки Янцзи і виробництва екологічно чистої енергії, загруз у корупції і привів до екологічних проблем. Примусове переселення владою понад 1 млн людей ще більше підігріло невдоволення громадян.

"Чи відіграють "Три ущелини" роль у запобіганні повеней або китайський уряд обманював народ з початку — з часом людям все стало абсолютно ясно", — розповів виданню The Epoch Times Ван Вейлуо, китайський гідролог, який сьогодні проживає в Німеччині.

Річка Янцзи протікає через 11 китайських провінцій і регіонів у Центральному та Західному Китаї, зокрема Тибет, Сичуань, Чунцин, Хубей і Шанхай. У багатьох місцях рівень води нижчий рівня у водосховищі греблі, і вони «прямо під водними потоками» під час повеней, сказав Ван.

Влада вже багато років приглушує будь-яку критику греблі.

23 червня Фань Сяо, старший інженер державного Сичуанського бюро геологорозвідки та розробки корисних копалин, повідомив The Epoch Times, що начальство проінструктувало його «не давати інтерв'ю ніяким іноземним ЗМІ».

Фань раніше багато писав про проблеми, пов'язані з дамбою «Трьох ущелин». Наприклад, в одній із статей 2004 року він розглядав питання про викликані водосховищами землетруси та зсуви. В іншій, у 2016 році, він поставив під сумнів роль греблі у пом'якшенні наслідків повеней, після того як врахував вартість знищення місцевої екології.

Існує також давній конфлікт між людьми, які живуть у верхньому і нижньому плині ріки, розповів Ван. Коли йде сильний дощ, перші хочуть, щоб воду скинули, а другі бояться повені через скид.

"На "Три ущелини" тиснуть з обох сторін", — сказав він.

Зараз рівень води у водосховищі тримається нижче норми, щоб забезпечити безпеку греблі.

Перспективи

Побіжний погляд на повідомлення китайських ЗМІ за ці роки показує, що довіра до греблі зменшується.

У 2003 році в заголовку статті «Сіньхуа» говорилося, що гребля може витримати повінь, яка буває раз на 10 000 років; формулювання було змінено на 1000 років у 2007 році, потім 100 років у 2008 році.

У 2010 році телеведучий державної телекомпанії CCTV процитував Комісію по водним ресурсам Чанцзяна, яка контролює басейн річки Янцзи, заявивши, що людям "не варто повністю покладатися на греблю "Трьох ущелин".

Структурна цілісність греблі викликала широкі дебати минулого року, після того як на супутниковому знімку виявили деформацію конструкції. Висловлювалися побоювання, що вона може незабаром зруйнуватися.

Компанія, відповідальна за експлуатацію греблі «Три ущелини», відкинула ці побоювання, вказавши на потенційні неточності супутникових зображень Google. Пізніше вона зізналася в соціальних мережах, що гребля зрушилася на 1,05 дюйма (≈2,7 см), але запевнила, що цей зсув у межах прийнятного запасу міцності.

Влада заявила, що скидає паводкові води приблизно у 980 водосховищах вздовж річки Янцзи. Випустити воду з греблі «Трьох ущелин» вона поки не наважуються, посилаючись на небезпеку раптової повені. Незважаючи на перевищення допустимого рівня на два метри. Але користувачі інтернету недавно розповсюдили відео, звинувачуючи владу в таємному скиданні води з греблі без попереднього повідомлення, що погіршує її скрутне становище.

Ван закликає людей, які живуть поруч з греблею, підготувати аварійні комплекти, щоб убезпечити себе.

«Комуністична партія Китаю ніколи не візьме на себе відповідальність за це... кожна смерть - це просто цифра [для режиму]», — запевняє гідролог.

Чень, житель провінції Сичуань, побоюється, що в майбутньому Китай може чекати велике лихо через погане управління владою.

«Уряд зробив цю [греблю] шоу-проектом, — сказав він в інтерв'ю компанії NTD, партнеру видання The Epoch Times. — Після катастроф за рахунками завжди платять прості люди».

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Весёлый Роджер
Да как вы смеете такое писать! Петя гаманець, он же Щирый Светоч Свидомой нации мечтателей халявщиков! Он же настоящий «циничный бандера»! Шо он сказал всем майданутым – нам надо тильки войти у Эуропу, «….ми же украинцы, ми хитро*опые, мы всех наЭбЭм и усё покрадём!» И ВЕСЬ! Я поновлю ВЕСЬ!!! щирый народ в одном патриотичном порыве заорали – Любо ГетьманЪ Петя, любо! А между собой все тогда шептались – он сам воруем и нам дасть! Он хороший керивник! Ось воно як!
Весёлый Роджер
Скорее всего, это не бот-сочинитель, а просто тут вольное изложение из нескольких произведений, так что это почти уже хрестоматия по книгам известного вам автора - Михель Гофман: «Виртуальный человек в технологическом обществе» и «Американская Идея». Для ВСЕХ! Почитайте на досуге, они есть в открытом доступе. PS Вот бы тов. запору заднемотору почитать это, может дури анархическо русофобной поубавиться? Хотя … навряд ли … не молодой он жеребец, уже не воспримет голова новое.
гость
ведущие и вопрошатели охренели с Кедми, когда он начал им задвигать за то, что в современной версии буржуазной демократии оказывается право голоса имеет только ограниченный набор "достойных для демократии" граждан. Они то думали, что "адын избиратель - адын голос", ан нет - у евреев не так, есть достойные и есть недостойные, есть продающие и есть покупающие. Поломал Кедми им всю привычную картину мира и мозговую извилину, отлично проявил соглашателей и приспособленцев под национализм - ни одна балаболка не спросила "Яша, а если это касается всей нации, что вокруг происходит - называется нацизм?", вот что значит старая школа, старый опытный камикадзе.
Гость
Лжец. Он не спасал от России, а свою шкуру и ему плевать на Украине!
гость
во-во, а если бы Вассерман вместо партизанских частей (особо секретной тыловой ставки верховного командования) служил бы в десантных войсках, то у него был бы девиз - "Никто, кроме меня!". А какую "готовность" Вассерман таки имеет в виду - повышенную, опасность, постоянную или полную, или "готовность №1", как у ракеты на боевом дежурстве? - непонятно. "Открытым текстом отвечаем" - по новостям прошла информация, что Мишустин подписал новые правила боевой готовности воздухоплавательных войск Рф в ответ на нарушение границы. И там принят порядок (т.н. "применения оружия и боевой техники"), что нарушители должны быть сначала предупреждены, потом остановлены (или вытеснены), затем установлено, что им не нужна помощь (а вдруг чп или авария какая?), и только затем - получить по наглой англо-саксонской рыжей морде. И отдельным пунктом идёт приписка, что в случае чисто гражданских транспортов, гасить их наглухо можно только тогда, когда уверен, что там нету пассажиров или каких-нибудь заложников. Сложно быть "готовым", когда с той стороны барикады прикрываются своими же гражданами - в этом и заключается весь цимес гешефта майдана.
7
оно еще живое
гость
а вот если бы Азаров 10 лет расписывал бюджет Беларуси между местными олигархами также как на Украине, то майдан там случился бы значительно раньше.