Венецію, Ліверпуль і Будапешт хочуть виключити зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
События в миреukrrain.com30 июня 2021

Венецію, Ліверпуль і Будапешт хочуть виключити зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

На засіданні комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у китайському Фучжоу, що має відбутися з 16 по 31 липня, обговорюватимуть включення Венеції, Ліверпуля та Будапешта до списку міст, які можуть втратити свій статус культурно-історичних пам'яток. Венеція сильно постраждала від масового туризму і круїзних лайнерів, історичний порт Ліверпуля збираються забудовувати, а в Будапешті під час реконструкції за наказом прем'єр-міністра країни Віктора Орбана зносять і змінюють збереглися фасади будівель XVIII століття, пише France Info.

Як нагадує видання, у 2019 році ЮНЕСКО вже попереджала Венецію про серйозні санкції в разі відсутності відчутного прогресу. Тепер місто захищає від повеней дамба «Мойсей», проте адміністрація не змогла модернізувати його інфраструктуру і транспорт. Комітет Всесвітньої спадщини також критикує владу за недостатню увагу, яку вона приділяє кліматичним проблемам, і вказуює на слабку систему захисту тендітної і унікальної екосистеми лагуни і її припливів-зон. Таким чином, на думку організації, під загрозою знаходиться все місто.

Крім того, Венеція зіткнулася з проблемою масового туризму, особливо на круїзних кораблях, зазначає французька газета. З 2012 року спеціальний декрет передбачає, що теплоходи більше не заходитимуть у лагуну, проте він ніколи не застосовувався. Глава регіону і мер міста не хочуть втрачати солідний приплив капіталу, а також 4500 робочих місць. Проте у 2021 році влада ухвалила закон, який забороняє круїзним лайнерам заходити у лагуну, але тільки після того, як для них побудують спеціальний термінал. А поки теплоходи продовжують проходити перед площею Сан-Марко.

Ще один претендент на виключення зі списку ЮНЕСКО - Ліверпуль у Великобританії. Він увійшов до списку Всесвітньої спадщини у 2004 році, але тепер комітет вважає, що місто може втратити свою особливу цінність для людства через проєкти з благоустрою та урбаністики. Ліверпуль відомий своїм торговим портом, який зіграв важливу роль у розквіті Британської імперії. У 2012 році міська влада запустили масштабний проєкт Liverpool Waters на 30 років, відповідно до якого на історичних набережних виростуть готелі і бізнес-центри за ₤ 5 млрд. Ще однією проблемою є будівництво на набережній нового футбольного стадіону, про який ЮНЕСКО попереджала адміністрацію вже давно. Організація вважає, що ці плани знищать один з об'єктів Всесвітньої спадщини, який тепер перебуває під загрозою.

Адміністрації Ліверпуля, очевидно, не подобається, що місто може втратити свій статус. Мер Джоан Андерсон пропонує комітету приїхати сюди у 2021-му і 2022 році, щоб переглянути свою позицію. У червні цього року 30 представників сфер футболу, культури і політики підписали лист з проханням до ЮНЕСКО не приймати таке несправедливе рішення. За їх словами, зараз місто знаходиться у «набагато кращому стані», ніж до включення до списку Всесвітньої спадщини.

Нарешті, комітет із захисту історичних пам'яток стривожений знесенням і необгрунтованою реконструкцією у столиці Угорщини, особливо в районі Будайської фортеці. Ця будівля підноситься над Дунаєм і оточена чудовими будинками з кольоровими фасадами, побудованими в XV-XVIII століттях. Саме завдяки їм цей надзвичайно популярний у туристів квартал був включений до списку Всесвітньої спадщини у 1987 році.

Однак прем'єр-міністр країни Віктор Орбан почав глобальний проєкт щодо відновлення цього району. ЮНЕСКО відзначає «навмисні зноси, недостатню консервацію» та занадто швидку реконструкцію, яка призводить до значної втрати автентичності цього місця. Так, Орбан наказав відремонтувати древній монастир кармеліток, аби перенести туди свій офіс, і на фасаді XVIII століття з'явився довгий балкон і тераса. 

Відділ з охорони історичних пам'яток міг би втрутитися, проте прем'єр-міністр його розпустив. Тепер захистом історичної спадщини повинна займатися міська адміністрація, проте насправді вона цього не робить. Як підкреслює ЮНЕСКО, зараз в Угорщині немає «ні відділу, ні співробітників, ні керівника, який би мав уявлення про всі поточні проєкти». В цілому, в країні немає «жодного належного управління з Всесвітньої спадщини», тому організація рекомендує внести історичний квартал Будапешта у список об'єктів під загрозою, пише France Info.

Написать комментарий
💬 Последние комментарии