Украинаprm.ua14 августа 2019

МЕДОВИЙ СПАС 2019: ІСТОРІЯ СВЯТА, ЗВИЧАЇ ТА ЗАБОРОНИ

У середу, 14 серпня, православні християни в Україні відзначають Медовий Спас 2019. У народі цей день називається Перший Спас, також він має й інші назви – Спас Маковія, Медовий Спас, Мокрий Спас. Це свято приурочене до закінчення літа, збору врожаю маку і перших медових сот.

Історія свята

В церковному календарі це свято називається "Походження чесних древ животворящого Хреста Господнього". Переказ свідчить, що колись частиця хреста, на якому був розп'ятий Христос, врятувала жителів Константинополя від страшної епідемії. Святиню занурили у воду в водоймах, після чого епідемія минула. Звідси і походить назва "Спас" - вона пов'язана зі Спасителем Ісусом Христом. Щорічно 14 серпня віруючі несуть в храми на освячення мед, мак і воду. Цей звичай походить від традиції перший урожай приносити Богові. А освячення маку пов'язано з тим, що у народі цей день приурочують до пам'яті "семи мучеників Маккавеїв". За переказами сім братів Маккавеїв були закатовані за підтримку свого вчителя священика Елеазара, який сповідував заборонене тоді християнство.

Звичаї Медового Спасу

Саме з Медового Спаса було дозволено освячувати та їсти мед, готувати частування з маком. Також у цей період святили водойми, колодязі і купалися в річках востаннє в році. А насіння маку використовували для освячення дому від пристріту і нечистої сили. До церкви традиційно приходять з медом, водою, квітами і травами. Деякі господині попередньо роблять букети – "маковійчики" з м'яти, чебрецю, любистку, ромашки і обов'язково – суцвіттям маку, який до цього часу вже перетворюється з квітки в коробочку. Вважається, що освячені мед і вода наділяються цілющими властивостями. Також на Маковея зазвичай печуть пироги, млинці з медом і маком, роблять ріпний квас. Свято проводять у дружному колі сім'ї, забуваючи про всі образи.

Заборони на Медовий Спас

14 серпня існує сувора заборона на галасливі вечірки і гучні розмови. Не можна займатися прибиранням або важкою роботою. Також на Маковія забороняється сваритися і з'ясовувати відносини. В Медовий Спас не можна нікому бажати зла, навіть недругам, так як воно може повернутися до вас сторицею. Оскільки на цей день припадає початок Успенського посту, існують доволі сурові обмеження в їжі. Дозволяється вживати лише неприготовану рослинну їжу - сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед, а також хліб.

1 комментарий

Написать комментарий
  • гость
    15 августа 2019
    Радование вместе с огорчением.
    Ответить
💬 Последние комментарии
Ил 2
Дилетанта. Уровень свидомита - пообзываться, погавкаться... А в остальном - люди судят о других в меру своей испорченности, так шо соси не отрывайся.
Одессит
Так в чем разница между нацизмом и фашизмом, страус свидомый? Своми словами скажи. Можешь даже по старославянски. Мне насрать.
Ил 2
Пока тебя не было - не воняло. ХА! Не нравятся жидам славяне, однако, и чего они только суют нос в ихние булки.
Одессит
Идеология - это совокупность идей... Преступная идеология является преступлением. Я тебе еще раз повторяю, шо Оноприенко - это не герой. Это маньяк. Если ты тупой на голву, то только гилляка тебе и поможет.
николай
правильно!!!!
Одессит
Та ты шо такое говоришь? А в чем разница между фашизмом и нацизмом знаешь? В чем разница?
Ил 2
Паря, открой гугл и почитай идеология это, или нет. Выясни в чём разница между фашизмом и нацизмом. А так, отвечать на твои измышления, на уровне свидомизма, не вижу смысла.
Авторские статьи