Найдовше слово і найвживаніша буква - добірка цікавих фактів про українську

09.11.2018 18:48 gazeta.ua
9 листопада відзначають День української писемності та мови. Свято започатковане на честь літописця Нестора. Саме його вважають "батьком українського письма".

Пропонуємо добірку цікавих фактів про українську мову

Дослідник Василь Кобилюх довів, що українська мова сформувалася в IV тис до нашої ери. Походження більшості українських слів виводив з санскриту.

В українській мові є багато слів, які майже ідентичні словам у санскриті: "повітря", "кохати", "кінь", "дерево", "вогонь".

У 1918—1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.

Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має навіть слово "вороги" – "вороженьки".

Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера "П". З неї починається і найбільша кількість слів.

Літера "Ф" – найменш уживана. Слова, які починаються з неї - переважно запозичені з інших мов.

Найдовшим словом в українській мові є "дихлордифенілтрихлорметилметан" - назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками. Має 30 літер.

Іменник у нашій мові має 7 відмінків. Серед них - кличний. Цим українська відрізняється від інших слов'янських мов. Кличний відмінок існує в латині, грецькій та санскриті.

Автор: ukr-mova.in.ua
Цікаві факти про українську мову
Цікаві факти про українську мову
У ХVІІІ-XIX століття в українській мові використовувалося до п'ятдесяти різних систем письма. За кількістю орфографії українська мова перевершує найскладнішу – монгольську.

Існувала особлива система письма - "козацький скоропис". У ньому риси деяких букв відрізнялися від прийнятих у кирилиці.

Українська мова має напівофіційний статус в США - округ Кук в штаті Іллінойс. Цей округ - 16-й з набільших у світі урядів місцевого самоврядування. В ньому проживає близько 5,5 млн населеня. До складу округу входить місто Чикаго. Українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у даному районі.


Донині збереглися назви місяців з давньослов'янського календаря — сiчень - час вирубки лісу, лютий - люті морози, березень - починає цвісти береза; брали березовий сік; палили березу на вугілля, квітень - початок цвітіння, травень - буяння трав, червень - червоніють вишні, липень - цвіте липа, серпень - від слова "серп", що вказує на час жнив, вересень - цвітіння вересу, жовтень - жовтіє листя, листопад - опадає листя з дерев, грудень - від слова "груда" — мерзла колія на дорозі.

Слово "бити" має найбільшу кількість синонімів - 45.

Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються.

Написи на стінах Софійського собору свідчать, що кияни XI-XIII століть були праукраїнцями.

"Давно час зробити відповідну експозицію в стінах собору-музею і включити цю інформацію до обов'язкового екскурсійного мінімуму – особливо для школярів. Це вартує багатьох пустопорожніх декларацій про державний статус і престиж української, які ми незрідка чуємо з вуст високопосадовців. Просто викиньмо холостий набій "хитромудрого хозарина" й зарядімо бойовим – зробімо так, щоб Ярослав "вистрелив", - вважає дослідник Олесій Редченко

Комментарии

cn Веселый Роджер, 09.11.2018 20:59

Мне так нравится логика тупых западенских тай продажных за 3-и пиндосных копы пропахандонив, когда они пишут тут про орду, улусы и прочую хрень. Причем, знают же падлюки, что русские в своей массе остались русоволосые и голубоглазые и это после нашествия Батыя, а вот «истинные» титульные тай щирые першие славяне, поголовно чернооки, черноброви тай черно*опы в своей массе, но нычого, воны же истинные славяне, воны имеют наглость поучать других в истории. И як же пышаются от своей исключительности, когда очередной шизофреник, типа брата Ющи, не скажет что-то новое, що мол було тильки три нации, греки, евреи и украинцы, они же скифы. И вот на перебой, друг перед другом, начали западенцы брехать, що мол вот бачили … нам сам Ной справку дал, що ми xoxли и першие у Свите!

ua Гость, 09.11.2018 20:40

В Новгороде найдено тысяча берестяных грамот на русском (славянском) языке. В киеве - одно письмо на еврейском с хазарскими рунами. Украинцы писали хозяевам в каганат.

ua Гость, 09.11.2018 20:36

Рагульчиха, учи историю. Владимир - князь русский, правнук основателя Руси Новгородского князя Рюрика. Хохлы - потомки хазар.

ru драчистыйизумруд, 09.11.2018 20:32

Галицко-рагульский ,телячье-скотский диалект.

us Гость, 09.11.2018 20:23

Нестор летописец - украинец? Это писец!!! Слава Богу, что Нестор не знал, что он - украинец!:)) "Українська мова багата на зменшувальні форми та пиздлыви форми". Зменшувально-пиздлыву форму має навіть слово "вороги" – "вороженьки".

ua Гость, 09.11.2018 19:06

"Слово "бити" має найбільшу кількість синонімів - 45." и все 45 решили использовать на безвольном населении. "дихлордифенілтрихлорметилметан" - используется в укроязе, ага, только это, с.ка-бл.ть, ЛАТИНСКИЙ.

Добавить комментарий