Українцям пояснили, як отримати гроші за зруйноване житло

10.10.2018 22:52 today.ua
Наразі жоден українець не отримав компенсацію за зруйноване в ході бойових дій житла. Незважаючи на те, що суди виносять позитивні рішення щодо відшкодування збитків.

Про це розповіла Аліна Павлюк, юрист громадської організації "ДонбасSOS".

"Є декілька варіантів для відшкодування за зруйноване житло. Найбільш дієвий — міжнародна донорська допомога. Програми різних організацій діють в різних регіонах на підконтрольній Уряду України території та вздовж лінії розмежування. І переважно така допомога надається на ремонт пошкодженої будівлі", — зазначає експерт.Є ще один шлях — дотації з місцевого бюджету. Для цього потрібно звертатись до місцевої влади, де вирішуються питання об’ємів допомоги.

Найбільш тривалий варіант — судова тяганина щодо відшкодування завданих збитків. Цей процес займає багато часу, оскільки відповідачем виступають державні органи України, які потім будь-що оскаржують рішення.

"На жаль, незважаючи на прийняті судами позитивні рішення про відшкодування завданих збитків, жодної виплати ще не було проведено. Але проходження даної процедури дозволяє встановити факти, пов’язані з руйнуванням майна, визначити розмір завданих збитків та, за бажанням, у подальшому звернутися до Європейського суду з прав людини для захисту своїх прав", — каже АлінаНаразі статистика щодо відшкодування і справ відсутня. Міжнародні донорські організації самостійно фіксують обсяги наданої допомоги. А кількість судових справ поки невідома.

"Загальна проблема у тому, що в Україні не створено механізму компенсації шкоди, завданої збройним конфліктом. Ті судові процеси, які відбуваються, базуються на нормах Закону України "Про боротьбу з тероризмом". Так званим законом "про реінтеграцію Донбасу" було визнано, що всю відповідальність за завдану шкоду та збитки несе Російська Федерація. Але відповідно до норм міжнародного права, вина держави-агресора не виключає необхідність іншої держави самостійно піклуватися про своїх громадян", — наголошує юрист.Також вона зазначає, що краще почати з фіксації розмірів завданих збитків. У тому числі приватній власності та державному майну. Це є частина захисту жертв збройних конфліктів. Українське законодавство поки залишає це питання невирішеним.

Комментарии

Добавить комментарий

АВТОРСКИЕ СТАТЬИ