Ускладнення отримання віз в Україні та блокування роботи візових центрів

10.08.2018 12:28 zik.ua
Цього року робота більшості візових центрів в Україні опинилася під загрозою, а відповідно і вчасне отримання громадянами віз. Причиною тому стали дії правоохоронців. У грудні 2017 року проти компанії «Ві Еф Консалтінг Сервісиз», яка керує сімнадцятьма візовими центрами, податкова поліція відкрила кримінальне провадження. Постійні допити персоналу, обшуки та накладання арештів на рахунки компанії, блокували роботу візових сервісів. Керівництво компанії одразу подало клопотання до суду і виграли справу.

Директор компанії «Ві Еф Консалтінг Сервісиз» Георгій Шевченко задоволений таким рішенням. Він вирішив поділитися історією про те, як вони більш як півроку боролися за право вільно працювати. Адже, каже, їхній приклад стане у нагоді тим компаніям, які потрапляють у схожі ситуації.


Директор компанії «Ві Еф Консалтінг Сервісиз» Георгій Шевченко
– Георгію, Ви керівник підприємства, яке за день обслуговує понад тисячу українських громадян. Розкажіть, будь ласка, про вашу діяльність?

– Наше підприємство належить до міжнародної групи компаній VFS Global. Це провідний спеціаліст, який надає послуги дипломатичним представництвам та урядам у 139-ти країнах світу. Ми обслуговуємо 58 урядів. Серед них також є й Україна. Ми допомагаємо громадянам отримати візи усіх типів.

– З чого почався тиск на компанію?


– Власне, все почалося ще минулого року, коли керівництво компанії було викликано на допити відносно якоїсь справи стосовно третіх компаній, які до нас не мали жодного стосунку. Потім було надано рішення допитати усіх співробітників компанії. Наша компанія – це понад 560 працівників. Яка ціль допитувати усіх, що можуть сказати охоронці, прибиральниці про господарську діяльність компанії? В тому числі, оскільки компанія міжнародна, почали викликати іноземців, що працюють в українських центрах. Мету допиту нам ніхто не пояснював.

– Що було далі?

– Були здійснені незаконні дії – вилучення речей, персональних речей, персональних комп’ютерів, серверів. Далі заблокували усі рахунки компанії. Зробили це під приводом того, що кошти, які знаходилися на цих рахунках, отримані незаконним шляхом. Тобто, кого вони називають криміналітетом? Людей, які сплачують сервісний збір?

– Я так розумію, коли заблокували рахунки, ви, відповідно, не могли допомагати людям отримувати візи?

– Компанія працює в такому специфічному середовищі, із місіями дипломатичними. Для деяких місій ми робимо перерахування консульського збору, а згідно з законодавством про ЄС, якщо дипломатична місія не отримає цього збору на свій рахунок, то вона не може видати людині візу. Для заявників – це уповільнення роботи, збільшення часу очікування.

На етапі розслідування журналісти телеканалу ZIK звернулися до Державної фіскальної служби України, аби там пояснили, яка причина відкриття кримінального провадження. І отримали ось таку відповідь.


Нібито «Ві Еф Консалтінг Сервісиз» пов’язана із іншою компанією, проти якої відкрито кримінальне провадження у зв’язку з несплатою податків. Хоча за два роки слідства жоден працівник візових центрів не отримав підозри у скоєнні злочину.

– Як відреагували посольства на блокування роботи компанії?

– Після того як до компанії прийшли з обшуками, була призупинена робота фактично двох найбільших центрів у Львові та Києві. Дійсно, ми змушені були звернутися до посольств.

Дипломатичні місії, нас, звісно, підтримали. Оскільки наша компанія має бездоганну репутацію, працює в багатьох країнах світу, вони, зі свого боку, надіслали запити до МЗС, до Кабміну. Тобто почався вже публічний розголос.– Як такі дії вплинули на роботу правоохоронців «Ві Еф Консалтінг Сервісиз»? Як ви діяли далі?

– Коли були заблоковані рахунки, були здійснені незаконні дії, які належали до вилучення речей, комп’ютерів, серверів, завдяки яким підтримується операційна діяльність компанії. Ми отримали змогу звернутися до Шевченківського суду першої інстанції.


Засідання Шевченківського суду першої інстанції
Суд нас підтримав. Розблокування рахунків було здійснено в повному обсязі, речі нам повинні бути повернуті.

Але тут питання риторичне: заблокувати можна за один день, – саме те, що і намагалися зробити правоохоронці. А виконати це рішення займає час. Виникає така ситуація, що люди, які за цим стоять, вони фактично гадають, що не будуть нести ніякої відповідальності за такі дії, але це не так.Володимир Мусієнко – адвокат «Ві Еф Консалтінг Сервісиз». Він один із тих, хто захищав інтереси компанії.


Володимир Мусієнко – адвокат «Ві Еф Консалтінг Сервісиз»
У нашій розмові він розповідає – боротьба була непростою. Лазівки в законі дають можливість таким чином тиснути на компанії.

– Як так склалося, що велика міжнародна компанія потрапила у дану ситуацію?

– На жаль, це доволі поширена схема. Не тільки ця компанія може потрапити під тиск правоохоронців. Схема виглядає дуже просто. Вона полягає в тому, що порушується кримінальна справа, після чого оскаржити її, за чинним законодавством, практично неможливо.

Крім цього, це кримінальне провадження не обмежене у часі, тобто певні строки встановлюється після повідомлення даній особі про підозру. Якщо нікому про підозру не повідомляється, то це кримінальне розслідування може тривати роками, як було в даному випадку з «Ві Еф Консалтінг Сервісиз».

Вони почали свій тиск з кримінальної справи, що була порушена ще 2016 року і до якої ця компанія не мала жодного стосунку.

Дії відносно ТОВ «Ві Еф Консалтінг Сервісиз» тривали більше ніж півроку, і змінити ми нічого не могли. Коли є порушена кримінальна справа, то це дає органам досудового слідства великий інструментарій – тиск на компанію. В даному випадку це було застосовано у повній мірі.

Я думаю, вам відомо, що десятки рядових працівників компанії, багато з яких неодноразово, викликалися для допиту у якості свідків, причому багато з них (прибиральниці/водії тощо) апріорі не могли бути обізнані з обставинами кримінального правопорушення.У даному випадку була певна проблема в тому, що особа, яка підпадає під тиск правоохоронної системи, як правило, має статус свідка. А статус свідка не дає серйозних повноважень, аби оскаржити певні дій правоохоронців.

Якщо особа викликається в якості свідка, вона зобов’язана прибути та давати правдиві свідчення, вона не може оскаржити визнання її свідком. В компанії ТОВ «Ві Еф Консалтінг Сервісиз» викликали на допит 500 осіб з усієї України до Києва. Оскаржити ми ці дії не могли.

– До яких дій іще вдавалися правоохоронці у рамках проведення досудового слідства?

– У органів досудового слідства є наступні повноваження, якими вони подекуди можуть зловживати: вимоги про надання документів (фактично позапланова перевірка),обшуки, вилучення майна, арешт. Звичайна особа, яка не є підозрюваною чи обвинуваченою і яка діє в рамках чинного законодавства, практично не має можливості це оскаржити.

– Як ви захищалися у цій ситуації?

– Ми вживали усіх доступних нам процесуальних заходів щодо оскарження усіх документів. Але на практиці, з урахуванням того, що я казав, це було доволі непросто. Оскільки, зараз в повній мірі не діє система стримувань і противаг у кримінальному процесі, тому що формально прокурорський нагляд працює не так, як це необхідно. Судова влада, що тільки оновлюється, ще доволі слабка. І є ще багато проблем. Але ми зробили все можливе. І наразі почуваємося дуже добре.

– Що дозволяє правоохоронним органам так діяти?

– Причин насправді декілька. Серед іншого – це недосконалість чинного законодавства України. Також можна говорити про певну безкарність і певну відсутність відповідальності безпосередніх виконавців.

Якщо до тебе прийшли перевіряльники, якщо вони переслідують роботу компанії, якщо твої працівники їздять на допити і таке інше (те, що було у нашому випадку) – це, безперечно, відволікає від робочого процесу, уповільнює роботу, що завдає значних збитків компанії.

При цьому такі дії жодним чином не можна оскаржити. І хоча згодом ця справа буде закрита, закінчиться нічим, як у більшості подібних справ, ніхто за цей тиск не понесе відповідальності.

Тобто, наразі в рамках нашого чинного законодавства дуже важко взагалі притягнути будь-кого до суду, до відповідальності і, тим паче, майнової. Про це наш законодавець говорить вже багато років, уже років 20, але, на жаль, за цей час нічого не змінилося.

– Що ви могли порадити керівникам компаній, які потрапили у схожу ситуацію? Як захистити свій бізнес?

– Насамперед я пораджу дотримуватися чинного законодавства, не порушувати закон. Необхідно мати належним чином оформлену бухгалтерську документацію, взагалі документообіг на підприємстві повинен бути у повній відповідності до законодавства (саме це і врятувало ТОВ «Ві Еф Консалтінг Сервісиз»).

Крім цього, я радив би мати чіткий алгоритм дій у разі подібних форс-мажорів, тому що таке відбувається, як правило, раптово. Компанії не готові до цього, вони розгублені, працівники не знають, як себе правильно поводити.

Я порадив би заздалегідь мати адвоката, або хоча б мати контакти адвокатів, щоб, у разі виникнення схожої ситуації, вони миттєво почали діяти. Також, необхідно виносити проблему у публічну площину, аби громадськість та інші правоохоронні органи розуміли, що відбувається. Це дуже допомагає у подібних ситуаціях. Але, перш за все, слід дотримуватися норм закону.
Сьогодні керівництво компанії ТОВ «Ві Еф Консалтінг Сервісиз» переконує – жодних ризиків чи затримок у їхній роботі не немає і тисячі українців, які чекають на візи, отримають їх вчасно.

Комментарии

Добавить комментарий

АВТОРСКИЕ СТАТЬИ