Війна з Росією поглиблює демографічну кризу

17.08.2016 21:43 expres.ua
Цього року показники народжуваності та смертності будуть найгіршими за останні чотири роки. Усе через те, що маємо збіг негативних факторів, які впливають на демографічну ситуацію. Війна -- один із найбільш болісних і непередбачуваних. Саме вона підштовхує нас до демографічної ями. Про це Експресу повідомив заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Олександр Гладун.

Загалом військові дії негативно позначаються на демографічній ситуації в країні. Смертність підвищується через бойові втрати. Крім того, через стреси та напруження, пов'язані з війною, у людей частіше стаються нервові розлади. І це стосується не лише тих, хто живе безпосередньо в зоні АТО, але й людей, які живуть далеко за її межами. Все це призводить до підвищення смертності, особливо серед осіб похилого віку.

У певних населених пунктах (насамперед, на окупованій території), живуть люди, які недоїдають й голодують. Особливо це стосується пенсіонерів та інвалідів. Причини очевидні -- там не працюють магазини, тому розраховувати можна лише на гуманітарну допомогу або на допомогу військових, які діляться із місцевим населенням своїми харчами. Зрозуміло, що ненормальне харчування та вкрай складні умови життя впливають на фізичний стан людей і, відповідно, позначаються на показниках смертності.

Однак війна впливає також і на народжуваність. Подружжя намагаються відкласти появу дитини. Народжуваність починає зменшуватися з проміжком приблизно в один рік. Після закінчення воєн демографічні процеси зазвичай відновлюються за 2-3, а інколи за 5 років. Але проблема в тому, що ми не знаємо, коли закінчиться війна в Україні. Якщо вона затягнеться, триватиме роками, як це є, наприклад, в Ізраїлі, то й демографічна криза суттєво поглибиться.

З одного боку, війна охоплює не всю територію країни, а лише її частину. І чим далі від Донбасу -- тим меншим є вплив війни на смертність і народжуваність. Але, коли поранених везуть спершу на лікування у інші регіони, а потім ці люди повертаються додому, то це також впливає на показники демографії.

Додам, що фактор війни накладається на інші погані тенденції в країні. Вона поглиблює існуючу демографічну кризу. Адже в нас і до військових подій на Донбасі (ще з 90-х років) смертність перевищувала народжуваність і кількість населення поступово скорочувалася. За нашими прогнозами й розрахунками, у середині цього століття (в 50 -- 60-х роках) населення України повинно було бути приблизно 35 мільйонів. Але тоді ми не враховували втрату Криму й теперішні втрати через війну на сході.

До цього додамо такий чинник, як погіршення економічної ситуації в країні. Адже через це люди також менше народжують і частіше вмирають.

Отже, сьогодні в Україні зійшлися всі негативні фактори: війна, скрутна екномічна ситуація, зміна демографічної поведінки в царині народжуваності (жінки народжуть в середньому в 27 років, а не в 24, як у 90-ті роки). Плюс на народжуваність і смертність у нас періодично впливає так званий феномен демографічних хвиль. Коли, скажімо, під час Другої світової війни певні покоління були "вибиті", вони відтворилися, але народили менше дітей. Далі ці діти народили також менше дітей. У результаті є цілі нечисленні покоління. А це в певні періоди також впливає на народжуваність. У проекції на майбутнє можна сказати, що сучасний фактор війни ще матиме своє демографічне відлуння, бо наслідки від війни 1939 -- 1945 років ми пожинаємо й досі.

Автор: Олександр ГЛАДУН, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України

Комментарии

ua Ник, 18.08.2016 00:09

Это на оккупированных укрокарателями территориях людям не хватает и на пропитание, и пропитания. А на территории ДНР, где проживаю я, все магазины и рынки работают, продуктов полно, пенсии и зарплаты платят, так что Гладун плохо представляет себе ситуацию.

ua Юрий, 18.08.2016 00:00

Гладун на первое место надо ставить экономическую ситуацию. Тоже мне заступнык...

Добавить комментарий

АВТОРСКИЕ СТАТЬИ