Як розшифрувати аналіз крові дитини
Здоровьеditey.com21 апреля 2020

Як розшифрувати аналіз крові дитини

Загальний аналіз крові (ОАК) – один з найпоширеніших видів лабораторної діагностики, який є відмінним «індикатором» стану здоров’я дитини. Хвороби і інші порушення — все це відразу ж відображається на показниках крові. Ось чому, якщо дитина відчула себе погано — його в першу чергу направляють на аналіз крові.

Еритроцити (RBC) — без’ядерні червоні клітини крові, що містять гемоглобін, за допомогою якого вони переносять кисень від легенів до тканин і СО2 — від тканин до органів дихання, знешкоджують деякі токсини, регулюють рН крові. Підвищення рівня червоних кров’яних тілець (еритроцитоз) відбувається при зневодненні, підвищеному фізичному навантаженні, голодуванні, посиленому потовиділенні

Гематокрит (НСТ) — процентне співвідношення кількості еритроцитів до обсягу рідкої частини крові.

Гематокрит підвищується при великій втраті рідини (часта блювота, діарея), збільшенні кількості еритроцитів — еритремія, гіпоксія, деякі генетичні захворювання, фізіологічний еритроцитоз новонароджених та ін.

Зниження гематокриту спостерігається при зменшенні кількості еритроцитів при анеміях, гемолітичній хворобі новонароджених, гемолізі, гіперпротеїнемії тощо.

Зниження гемоглобіну в одиниці об’єму крові, часто при одночасному зменшенні числа еритроцитів або їх загального обсягу — це анемія, яка є симптомом різних патологічних станів, таких як хронічні хвороби нирок, гемоліз, хронічні інфекції, наслідки кровотечі та ін.

Такі показники як MCV, MCH, MCHC (еритроцитарні індекси) допомагають визначити вид анемії.

Ретикулоцити (RTC) — це молоді незрілі еритроцити, за кількістю яких можна судити про швидкість відновлення крові в організмі дитини.

Тромбоцити (PLT) беруть участь в згортанні крові.

Брак тромбоцитів (тромбоцитопенія) сигналізує про проблеми зі згортанням крові (спадкові захворювання або недавно перенесену кровотечу). Їх дефіцит також може спостерігатися при інфекціях, анемії і злоякісних захворюваннях, при прийомі деяких ліків. Якщо ж тромбоцитів більше норми (тромбоцитоз) — може вказувати на хронічне запальне захворювання, відновлення після тромбоцитопенії, анемії і ін.

Безпричинне підвищення ШОЕ у дітей може свідчити про запальний процес. А от зниження ШОЕ у новонароджених немовлят майже завжди є варіантом норми.

Лейкоцити (WBC) — білі кров’яні клітини, які виконують в організмі захисну функцію. Основна функція лейкоцитів — захист організму від бактеріальних, вірусних, грибкових інфекцій, чужорідних білків, сторонніх тіл, що проникають в кров і тканини, а також формування імунітету.

У нормі всі лейкоцити повинні знаходитися в точно визначеному кількісному співвідношенні, що зветься лейкоцитарною формулою. Зміна цієї формули — дуже важливий клінічний показник.

Що таке «лейкоцитарна формула»?

Вона показує вміст різних типів лейкоцитів в загальному аналізі крові.

– Нейтрофіли — найчисленніший вид білих кров’яних клітин. Їх основне завдання — оточувати бактерії і знищувати вогнище інфекції. Ці клітини бувають різних видів в залежності від ступеня зрілості клітин: міелоціти, метамієлоцити, паличкоядерні, сегментоядерні.

– Еозинофіли (EOS). Ці клітини відповідають за алергічні реакції в організмі і за вироблення імуноглобулінів групи Е. Кількість цих лейкоцитів може збільшуватися при алергічних реакціях, глистних інвазіях, бронхіальній астмі.

– Лімфоцити (LYM). Це головні клітини імунної системи людини. Забезпечують гуморальний і клітинний імунітет. Завдяки їм перехворіла або вакцинована дитина на довгі роки захищена від багатьох небезпечних інфекцій.

– Плазматичні клітини — дозрілі В-лімфоцити, що виробляють антитіла для боротьби з інфекціями. Їх підвищений вміст в крові дитини говорить про активний опір імунітету вірусній інфекції.

– Моноцити (MON). Ці клітини борються з чужорідними агентами, а також виконують роль «сміттярів».

Зміна рівня лейкоцитів в аналізі крові у дітей (лейкоцитоз або лейкопенія) говорить про інфекції в організмі або про порушення кровотворення. Точний висновок може зробити тільки лікар.

Які норми показників загального аналізу крові у дітей? (див. нижче фото)

Написать комментарий