Вітамін С: необхідна добавка чи фармацевтичний міф?
Здоровьеrubryka.com05 мая 2020

Вітамін С: необхідна добавка чи фармацевтичний міф?

У розпал пандемії всі намагаються підтримати свій імунітет будь-якими способами, тому скуповують цей вітамін, як один з небагатьох наявних засобів захисту від нового респіраторного вірусу.  Але не все так однозначно з вітаміном С у світі наукових досліджень. Розібралися, навіщо нам потрібен цей вітамін, в яких продуктах він міститься, з якими елементами не варто його вживати, як він переносить термічну обробку, які рекомендовані дози, і зможете зробити ваш інформативний висновок щодо необхідності його додаткового вживання.

Роль вітаміну С, або аскорбінової кислоти, в організмі

Вітамін С є незамінним елементом, тобто, таким, який ми не можемо виробляти самі, а повинні отримувати його з їжею кожного дня. Він впливає на такі процеси організмуЯкщо ви вже на пів шляху до аптеки, щоб зробити запаси цього надзвичайно важливого вітаміну, зачекайте.  Попри численні дослідження, не вдалось зафіксувати практичний вплив понаднормового вживання вітаміну С на будь-яку з його вищеназваних функцій, крім того, що регулярне споживання достатньої кількості аскорбінової кислоти дещо зменшує тривалість та важкість простудних захворювань. 

Добова потреба людини у вітаміні С складає 63 – 105 міліграмів (в середньому, 75 мг для жінок і 90 мг для чоловіків).  Цей вітамін є водорозчинним, тобто, на відміну від оліє розчинних вітамінів (А, D, E, K), він не накопичується в організмі, а вимивається, тому адекватну денну дозу цього вітаміну треба споживати щодня. Максимальна безпечна доза складає 2000 міліграм, або 2 грами. Вживання цієї великої дози загрожує такими наслідками, як утворення каменів у нирках, дефекти у новонароджених, атеросклероз, надмірне засвоєння заліза та нестача вітаміну В12, порушення емалі зубів. Перевищення цієї дози призводить до здуття та діареї. Тому будьте уважні та обережні в аптеках. Надвеликі дози вітамінів – не просто зливання грошей в туалет, але ще й потенційна шкода здоров’ю. Небажано купувати вітаміни з великим вмістом цукру, бо він є основним поживним елементом для вірусів, бактерій та грибків, які знижують імунітет. Жувальні цукерки з аскорбіновою кислотою руйнують емаль зубів в наслідок підвищення кислотності.

Фото unsplash

Продукти – чемпіони за вмістом вітаміну С:

  • Свіжі плоди шипшини: 6 плодів містять 119 мг вітаміну С. Зберігання та висушування значно зменшують концентрацію вітаміну;
  • Болгарський перець, жовтий, вагою 75 грамів містить 137 мг вітаміну С;
  • Чорна смородина, свіжа, пів чашки (56 г) – 101 мг;
  • Апельсин – 180 мл свіжого апельсинового соку містять 93 мг вітаміну С. В одному середньому апельсині – 83 мг;
  • В одному середнього розміру ківі міститься 75 мг, тобто повна “жіноча” добова доза. Це – найпростіший спосіб отримувати вітамін С;
  • Грейпфрут – 78 мг;
  • Ананас – 1 чашка кубиків – 79 мг;
  • Полуниця – пів чашки порізаних – 79 мг;
  • Помідор – 1 середній – 23 мг.

Інші продукти: капуста білокачанна, капуста листова, броколі. Ми звикли вважати, що лимон багатий на вітамін С. Так, в одному свіжому лимоні з цедрою міститься 83 мг вітаміну С. Але з’їсти цілий лимон не легко. Крупи, а також м’ясні продукти, риба, молочка майже не містять цього вітаміну. 

Фото unsplash

Сумісність та вживання

Вітамін С несумісний з вітамінами В1, В12 та міддю. Тому не слід його приймати разом з цими вітамінами або продуктами, багатими на них, бо вони нейтралізують одне одного. Якщо ви вживаєте мультивітаміни й там є вітамін С разом з вітамінами В1 та В12, їх ефективність може бути дуже низькою. І навпаки, вітамін С є важливим елементом для засвоєння заліза, тому його добре приймати під час вживання в їжу шпинату, морської капусти, бобових. Також він покращує засвоєння фолієвої кислоти (вітамін В9), вітамінів А, Е та кальцію, тому його добре вживати під час прийому їжі.  Онкологія є протипоказанням для вживання будь-яких вітамінів, окрім Д.

Термічна обробка та зберігання значно зменшують концентрацію вітаміну С в продуктах. Найбільше вітамінів зберігається при готуванні на пару або у мікрохвильовій печі. При цьому втрачається лише приблизно 15% вітаміну.  Найбільше вітамін руйнується при зануренні у киплячу воду. Запікання можливе як проміжний варіант, при якому до 40% вітаміну буде втрачено. Тому краще за все отримувати вітамін С з сирих фруктів та овочів.

Проте, якщо ви їсте кожного дня свіжий ківі, апельсин, грейпфрут, помідори або броколі, вам не треба бігти в аптеку для додаткової вітамінізації. В іншому випадку, можна вживати вітамін С з дозуванням до 100 мг, окремо від вітамінів В і бажано в таблетках без цукру. Вживати разом з їжею. А ще краще проконсультуватись з лікарем, та спочатку здати необхідні аналізи!

Написать комментарий
💬 Последние комментарии
Елена
Был майдан в Ливии.
Игбун Хохлов
Нет, я ставлю недоразвитое хохлоту ниже других, даже ниже всяких обезьян. У мартышек более организованное общество. Да что там мартышки? Микробы гриппа умнее. Они до конца не разрушают тот организм на котором паразитируют. А хохлы всегда.
Весёлый Роджер
Конечно бульбаши не xoxлoсрань продажная в своей массе, это так. Не как какой-нибудь райкомовский Шмуля хандон, ныне бандеровский пропахандон. И «Глобуса» Белорусии никогда не было, хотя и хотели им привить. Но бацька подзабыл что-ли, или он сам себя успокаивает, а в Ливии тоже майдана не было, но там была интервенция, сколько там позавезли «майдановцев» никто не знает – но смели Каддафи, эти «народные» восставшие, очень быстро, явно готовили их хорошо. Бацька забывает, кто у него под боком и что могут забросить тысячи, десятки тысяч рагуль, «переодетых» в вильных бульбашей – и вот шо тогда – неизвестно! Под Россию он не хочет – ему рулить самолично не дадут, да ещё и Сашке власть не передадут. Вот такая у него дилемма!
Дмитрию благодарность
Васильцу спасибо!
звучит по-новому
эка украинка!
це якась халепа
а разве их не назначает обком?
куку
давно пора! причем тут РФ )